Svátek má: Dana

Komentáře

K Fialovu optimismu není žádný důvod

Premiér Fiala na tiskové konferenci v ČSÚ řekl, že se není co divit, že je důvěra v budoucnost a českou ekonomiku oslabena. Tedy s ohledem na krize posledních let.


Řekněme si otevřeně, že důvěra v českou ekonomiku je nejnižší od doby, kdy v zemi vrcholila covidová epidemie. Podle ČSÚ letos v září klesla důvěra na 89,2 bodu, což je o 4,2 bodu méně než v srpnu. Nižší důvěru v ekonomiku mají jak podnikatelé, tak spotřebitelé.

Podle premiéra Fialy všechna data prý ukazují, že by se situace měla zlepšit. A ekonomika by v příštím roce měla znovu růst. Prostě premiér je optimista.

Postoje podnikatelů vyplývají především z nepříznivé situace v oblasti automotive, kde očekávají podstatné snížení tempa růstu výrobní činnosti. To vyplývá mj. z výpadků dodávek v dodavatelských řetězcích.

Zajímavý je pohled na postoje domácností, tedy běžných spotřebitelů. Ty v příštím roce očekávají zhoršení své finanční situace. A zvyšuje se zároveň podíl těch, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů. Z toho plyne pokles spotřeby obyvatelstva. Čekat proto, že by se česká ekonomika dostala ze své stagnace již ve III. čtvrtletí tohoto roku není realistický názor. Prostě oživení nenastává.

V loňském roce průměrná inflace v Česku činila 15,1%. Také v tomto roce se s inflací činíme. Je otázka, jaké budou dopady konsolidačního balíčku v příštím roce. Osobně se domnívám, že konsolidační balíček opět „přikrmí“ inflaci. Stejně jako ji přikrmuje současný růst cen ropy, která má tendenci k růstu vysoko přes 90 dolarů za barel. Současná cena ropy BRENT je téměř 94 dolarů za barel. Hlavním tvůrcům světových cen ropy, tedy Saúdské Arábii a Rusku, tak vychází jejich záměr plynoucí z omezení těžby této suroviny. Obávám se, že tyto ruské a saúdské záměry neskončí s příchodem Nového roku.

Nedávno zveřejněný průzkum finanční situace českých domácností říká, že polovina českých domácností na konci měsíce neušetří ani korunu. A tento trend se stále zhoršuje. Jestliže na konci prosince 2022 43% domácností sdělovalo, že vychází s celkovým měsíčním příjmem celkem snadno, v červnu už to bylo jen 40%. A tento „sešup“ zajisté pokračuje i ve III. čtvrtletí.

S obtížemi vycházelo podle průzkumu z prosince, zveřejněného Českou spořitelnou ve spolupráci s datovým portálem Evropa v datech a sociologickým ústavem Akademie věd 57% domácností. V červnu to bylo již 60%. A tento negativní vývoj má jistě ještě další nepříznivou dynamiku. Můžeme směle predikovat, že dvě třetiny českých domácností dnes vycházejí se svými příjmy obtížně či velmi obtížně.

Zajímavý je také údaj o velikosti aktuální finanční rezervy domácností. V letošním červnu mělo finanční rezervu do 100 tisíc korun 41% domácností. Dalších 27% domácností mělo rezervu 100 – 300 tisíc. A více než 300 tisíc korun rezervu má 26% domácností. Z údajů je zřejmé, že se snižuje podíl domácností s vyššími rezervami a zvyšuje se podíl domácností s rezervami nižšími, tedy do 100 tisíc korun.Myslím, že společnost Ipsos, která průzkum provedla, pracovala velmi zdvořile ve vztahu k českým domácnostem a jejich finančním možnostem.

Zajímavé by totiž bylo vědět, kolik českých domácností má finanční rezervy v rozsahu 0 – 20 tisíc korun (např.).

Prostě finanční situace tří čtvrtin českých domácností není nikterak růžová a postupně se dále zhoršuje. A zřejmě polovina českých domácností má vážnější či vážné finanční problémy. Na druhé straně zhruba 100 tisíc našich spoluobčanů disponuje 23% celkového finančního majetku ČR.

Prostě současná krize, plynoucí především z ukrajinské války, ale prohlubovaná také neschopností vlády povede k dalšímu poklesu životní úrovně lidí. V prvních měsících příštího roku se ukáže, jaký vliv na příjmy a celkovou finanční situaci domácností bude mít tzv. konsolidační balíček. Čekám spíše další růst inflace a růst počtu rodin, které se dostanou do větších finančních problémů, nežli jaké mají v současné době.

Jiří Paroubek

Slabiny státního rozpočtu pro rok 2024

Slabiny státního rozpočtu pro rok 2024

Jiří Paroubek 

30. listopadu 2023
Po celou svou profesionální kariéru dělám na nejrůznějších pracovních úrovních rozpočty. Dříve i dnes na úrovni podnikové, firemní. A v nedávné minulosti jsem spolupracoval také na vytváření a obhajobě státního rozpočtu, coby premiér země.

Přihořívá, přihořívá, hoří…

Přihořívá, přihořívá, hoří…

Jiří Paroubek 

25. listopadu 2023
I tak lze charakterizovat situaci ve společnosti. Vláda udělala vše pro to, aby poštvala proti sobě velmi vlivné a dobře organizované skupiny zaměstnanců. Lékaře, učitele, dopraváky a dělníky v kovoprůmyslu.

Trapný výlet Fialovy družiny do Afriky a jeho „shopping“

Trapný výlet Fialovy družiny do Afriky a jeho „shopping“

Jiří Paroubek 

8. listopadu 2023
V nedávno zveřejněných přehledech mezinárodně renomované agentury pro výzkum veřejného mínění provedené u velké části lídrů zemí s pluralitní demokracií ķ se český premiér Fiala ocitl se 17% popularity na posledním místě přehledu.

Za co se už vyhazuje z vlády?

Za co se už vyhazuje z vlády?

Jiří Paroubek 

31. října 2023
Kdybych byl v tuto chvíli předsedou české vlády, letěli by z ní rychlostí Sputniku anebo Saturnu dva její členové.

105. výročí 28. října 1918

105. výročí 28. října 1918

Jiří Paroubek 

29. října 2023
Nedá mi to, abych se nevyjádřil k výročí české a československé státnosti.

Projev na světovém fóru Belt and Road v Pekingu

Projev na světovém fóru Belt and Road v Pekingu

Jiří Paroubek 

19. října 2023
V Pekingu 17. a 18. října se konalo světové fórum „Pás a stezka“ (Belt and Road).

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
61%