Svátek má: Jaromír

Komentáře

Jiří Kouda

novinář

ODS na hraně: Lze ještě stabilizovat Titanik?

Už několik let se Občanská demokratická strana pohybuje pomalu, nicméně jistě a zřetelně směrem ke dnu politického významu.

V daném okamžiku u občanských demokratů (5,2%) nadále pokračuje stav balancování na hraně vstupu do Sněmovny, a tedy i stavu boje o své voliče, vyplývá s červencového průzkumu společnosti Sanep.


Ovšem už v listopadu 2008 se na webech začalo tvrdit, že se „ODS potápí a krysy opouštějí palubu“. Nelenil však ani bývalý předseda strany Mirek Topolánek a se zjevnou nechutí k vedení Petra Nečase v dubnu 2012 poznamenal na adresu ODS: „Tato loď se potápí a na palubě se pořád tančí“. Následně v listopadu 2012 psal pravicový tisk o občanských demokratech po jejich kongresu, že „ta bárka ODS se v poslední době drží na hladině jen zuby nehty. Poté, co ji část šílené posádky navrtala trup, to už vypadá, že je definitivně hotovo, Kongres – Nekongres“ (Virtually.cz).

Ale nebyli to jen kritičtí příznivci zprava, neboť v dubnu 2013 usoudil i sociální demokrat Jiří Dienstbier, že se „ODS zvolna potápí“. V témže roce se to v souvislosti s občanskými demokraty jen hemžilo oblíbeným srovnáním s Titanikem. A tak se psalo veseleji: „Titanik ODS. Volím pramici!“, nebo střízlivě: Tiskovka na Titaniku ODS“ či jako prosté konstatování Vlastimila Tlustého v srpnu 2013: Je to Titanik. Už nemáte šanci“.

Francis Fukuyama kdysi napsal knihu Konec dějin, která se mnohým občanských demokratům líbila (hlavně interpretační tvrzení, že kapitalistická liberální demokracie zvítězila a dál se už nic dít nebude, lahodilo srdéčkům), o níž ovšem sám Fukuyama později něco pochybovačného utrousil. Onu pochybnost ostatně dokládají i nejnovější dějiny ODS tím, kterak ji lidé odmítli za ztělesnění arogance, namyšlenosti jediného názoru a symbolu pokřivené demokratury za jediným účelem - výtahu k moci a peněz pomocí kmotrovské struktury.

Politická empirie hovoří o tom, že ODS by si měla za daného stavu přát, aby vydržela levopravá koalice u moci co nejdéle a spáchala co nejvíce chyb. V případě předčasných voleb by nebylo jisté, zda by laťku pro vstup do sněmovny překonala a je jedno zda flopem nebo stredlem.

Letos v lednu Blesk suše oznámil: „ODS zvolila předsedu: Kapitánem potápějící se lodi je Fiala“, čímž ve stručnosti vyjádřil, co si myslí většina politologů a nakonec i pravicově smýšlejících občanů.

Což nakonec definoval tisk v hloubavé otázce: „Lze ještě stabilizovat Titanik pumpováním vody do podpalubí?“ Po jistě dlouhém zvažování se většině vybaví slovo o dvou písmenech.

Jiří Kouda

Česká kafkárna

Česká kafkárna

Jiří Kouda 

6. listopadu 2014
Připomíná to dobu, kdy nadávka hlavě státu stačila na trestní řízení a následné vězení. Scénárista, redaktor, humorista a spisovatel Vladimír Škutina jednou údajně prohlásil, že prezident Antonín Novotný je vůl.

Americký sen, nebo černá můra?

Americký sen, nebo černá můra?

Jiří Kouda 

30. října 2014
Musíme prožívat po listopadu český „americký“ sen. Vyplývá to aspoň ze statistik, které nás mohou zahltit čísly. A pokřivenou realitou.

Shrekova bažina

Shrekova bažina

Jiří Kouda 

23. října 2014
V Západní Africe řádí nezvladatelná epidemie eboly, v Doněcku se zakázanými střelami zabíjí civilisté a eurozónou se plíží temné obavy z recese, ale Česko se po volebním supervolebním období vrací k normálu periferní sebestřednosti.

Občanem ano, ale jen se zárukou anonymity!

Občanem ano, ale jen se zárukou anonymity!

Jiří Kouda 

16. října 2014
Volební výsledky přinesly silnou odezvu v diskusích občanů, ačkoliv se většina voleb nezúčastnila. Ve většině rezonuje nespokojenost, která se podobá křeči nad rozlitým mlékem.

Zvýšení minim? Kdyby nám bylo osm...

Zvýšení minim? Kdyby nám bylo osm...

Jiří Kouda 

9. října 2014
Naše koaliční vláda zvažuje o kolik zvýší životní minimum a existenční minimum. Počin je to dobrý, ekonomika má růst, všechno (kromě Německa) na to ukazuje, tak proč by si ze státního koláče měly užívat jen velkopijavice na státních investicích.

Racionalita fízlovské aféry

Racionalita fízlovské aféry

Jiří Kouda 

2. října 2014
Poněkud překvapivý výsledek přinesla analýza, podle níž se komunikace politických stran v posledních měsících kultivuje.

Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: