Svátek má: Jeroným

Komentáře

Jiří Weigl

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause

Racionální očekávání

V souvislosti s vysokým schodkem letošního státního rozpočtu a vládním návrhem deficitu na příští rok těsně pod 300 mld. Kč se v médiích pustili různí experti do kritické polemiky s vládou.

Konstatují neudržitelnost veřejných financí a plédují pro škrty na výdajové straně a zvyšování daní. Jinak nám prý hrozí řecký scénář.

Domnívám se, že ve svých katastrofických scénářích tito experti zapomínají na jeden zásadní faktor, a tím je inflace. Ta, jak známo, je velkým přítelem všech dlužníků a postrachem věřitelů a největším dlužníkem u nás je právě ministr financí. Inflace nejen že mu již letos zvýšila příjmy oproti schválenému rozpočtu o cca 100 mld. Kč navíc, ale v důsledku ní staré dluhy i aktuální schodek vůči inflací nafouklému nominálnímu HDP relativně klesají. Proč tedy podstupovat politickou torturu škrtů a zvyšování daní a prohrávat tím volby, když stačí jenom držet schodek kolem magických 300 mld., nechat inflaci pádit a štědře při tom rozdávat dotace a podpory. Všechno zaplatí potichu proti své vůli občané snížením hodnoty svých úspor a vláda se bude moci chlubit relativním snížením zadlužení. Je to cynické, ale politicky výhodné. A proto se těžko něco změní.Ukrajinci prý stále a nezadržitelně vítězí na všech frontách. Tak hovoří všechna zpravodajství a - pokud všechna média nehlásají pouze ukrajinskou válečnou propagandu a dá se jim alespoň trochu věřit - potom z toho plyne zcela zásadní závěr: Rusko bylo a dnes dvojnásob je neskonale vojensky slabší, než si kdokoliv myslel, a NATO a Západ nad ním měly a mají obrovskou vojenskou převahu. Pokud samotná chaotická, chudá a všestranně zaostalá Ukrajina je s různorodými dodávkami západní výzbroje schopna Rusko v klasické konvenční válce porážet, potom se nejedná o soupeře, který kdy byl pro Západ vážnou hrozbou, nebereme-li v úvahu sebevražedný jaderný konflikt. To znamená, že ať rusko-ukrajinský konflikt dopadne jakkoliv, vypadává dále oslabené a izolované Rusko na velmi dlouhou dobu jako reálná vojenská hrozba nejen pro NATO, ale i pro své bezprostřední okolí. Válečná hysterie a erupce zbrojních výdajů u nás proto vůbec nejsou na místě.

Jiří Weigl

Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky

Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky

Jiří Weigl 

12. srpna 2023
Tématem tohoto týdne bylo určitě jmenování nových soudců Ústavního soudu.

Fialovi eurofederalisté a internetová naděje

Fialovi eurofederalisté a internetová naděje

Jiří Weigl 

27. července 2023
Maďarský premiér Viktor Orbán otevřeně konstatoval ve svém projevu na tradičním setkání se svými krajany v rumunském Sedmihradsku

Rusko na šikmé ploše je globální hrozba

Rusko na šikmé ploše je globální hrozba

Jiří Weigl 

27. června 2023
Víkendová několikahodinová vzpoura ruského oligarchy Prigožina a jeho soukromé armády (tzv. wagnerovců), jejíž tažení na Moskvu nevěřícně sledoval celý svět, patří k dalším nejasnostem a podivnostem obestírajícím od počátku ruskou agresi na Ukrajině.

Normalizace 2.0

Normalizace 2.0

Jiří Weigl 

14. června 2023
Podpis ministra Rakušana na textu nové evropské migrační dohody, která otevírá naší zemi masové migraci z Afriky a Orientu, je nezvratným důkazem toho,...

Jaká vláda, takový balíček i rozpočet

Jaká vláda, takový balíček i rozpočet

Jiří Weigl 

3. června 2023
V rozjitřené atmosféře kolem vládního úsporného balíčku udeřila jako blesk zpráva, že květnový schodek rozpočtu dosáhl rekordních astronomických 271 mld. Kč a rychle se blíží úrovni 295 mld. deficitu plánovaného vládou ve schváleném rozpočtu na celý letošní rok.

Smutná tradice

Smutná tradice

Jiří Weigl 

23. května 2023
Za staré monarchie se říkávalo, že Čech zná ve svém chování pouze dvě polohy – umí být buď lokaj, anebo hulvát. Ještě nikdy tato stará protičeská invektiva nezněla v našich moderních dějinách výstižněji, než právě v této době.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%