Svátek má: Dana

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Někteří odborníci preferují výstavbu zařízení s malými reaktory, někteří odborníci vyjadřují obavy o bezpečnost jaderných elektráren.

V článku napsaném (13.9 a 23.9.2023) a zveřejněném v německém a českém jazyce, věnovaném projevu prezidenta Kassyma-Žomarta Tokajeva nazvaného "Ekonomický kurz spravedlivého Kazachstánu", se kterým prezident zahájil druhé zasedání Parlamentu VIII. svolání dne 1. září 2023 v souladu s článkem 59 Ústavy Republiky Kazachstán, jsem se v jedné z jeho částí zmínil o rozvoji jaderné energie a vodních zdrojů, a napsal: Dnes se jedná o obzvláště důležitou hospodářskou a politickou otázku. Proč? Protože mnoho lidí ví, že existují různé názory na účelnost výstavby jaderných elektráren. V případě Kazachstánu, jako největšího světového producenta uranu, by směr vývoje měl být jasný: mít vlastní jadernou energetickou základnu. Někteří odborníci preferují výstavbu zařízení s malými reaktory, někteří odborníci vyjadřují obavy o bezpečnost jaderných elektráren. To je pochopitelné vzhledem k dědictví jaderného testovacího místa v Semipalatinsku.

K problému dostupnosti a kvality vodních zdrojů, který zůstává aktuální, jsem se zmínil o populačním a hospodářském růstu. Ten by mohl zvýšit deficit vody v Kazachstánu a mohl do roku 2040 dosáhnout 12-15 miliard metrů krychlových. Napsal jsem, že - Problém je v tom, že Kazachstán se spoléhá na přeshraniční vodní zdroje. Řeky a kanály Eurasie jsou společným přírodním bohatstvím, které má spojovat národy a ekonomiky. Realita života ale učí něčemu jinému. Proto je v této otázce vždy nutné najít porozumění a konsensus prospěšný všem sousedům. Vyvážená vodohospodářská politika a řešení přeshraničních problémů využívání vody proto patří mezi nejdůležitější úkoly diplomacie a vlády. Zemědělci a podnikatelé potřebují kvalitativní analýzy a prognózy týkající se zabezpečení vodou.

Cílem navrhovaných, přijatých nebo již v realizaci se nacházejících řešení je poskytnout do roku 2027 další dva krychlové kilometry vody (!), a současně by měl být zcela vymýcen černý trh s vodou. Voda je omezený zdroj, pro Kazachstán neméně důležitý než ropa, plyn nebo kovy, a dostupnost k vodě je klíčem k přežití nejen zemědělců.

S vodou a jadernou energií spojený je proto nový model regionální spolupráce. Spolupráci vyžaduje a podporuje i odvětví dopravy. 

V kontextu zmíněného projevu a článku se nachází článek Kausar Arykhanovna na téma výstavby jaderné elektrárny v Uzbekistánu (https://londonpost.news/high-stakes-of-npp-construction-in-uzbekistan/), který byl zveřejněn v angličtině 29. září 2023 v London post (http://www.londonpost.news).


Doporučuji seznámit se s obsahem článku již proto, že zapadá do aktuální diskuze v Evropě týkající se zásobování, cen energií a energetické bezpečnosti států v době rostoucího nebezpečí z teroristických a válečných akcí. Současně je článek vhodný pro obohacení diskuze týkající se investiční politiky jako takové, politiky v Centrální Asii specificky a energetické nezávislosti. Jako třetí důvod nabízím zamyslet se nad skutečností a úrovní vzdělání odborných kádrů mladé generace nejenom v Uzbekistánu, Centrální Asii, ale i v Evropě a množstvím kvalifikovaných a zkušených odborníků k dispozici věnovat se výstavbě, provozu a údržbě jaderné elektrárny.

Osobně jsem přesvědčen, že projekt JE lze srovnávat na příklad v ČR s projektem nákupu amerických stíhaček. Všichni mluví o penězích, miliardách a kde je vzít, nikdo ale nemluví o počtu potřebných vysoce kvalifikovaných vojenských IT specialistů, kteří jsou potřeba pro provoz a údržbu moderních stíhaček. ČR prokazatelně nemá dostatečný počet kvalifikovaných vojenských IT specialistů, proto dojde k jejich doplnění například Američany na základě nedávno uzavřené smlouvy o vojenské spolupráci a tím i redukci potenciálu ke spolupráci s prodejcem. Jinými slovy: hospodářský kolonialismu bude mít konjukturu. Podobně tomu může být i v případě Uzbekistánu. A to se již nezmiňuji o potřebné vodě, která je potenciálním zdrojem vojenských konfliktů v regionu v představitelné budoucnosti. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

 

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Jan Campbell 

14. listopadu 2023
San Francisco je již dlouho uznávánoU bránou do Asie a Tichomoří – a díky prezidentu Bidenovi a viceprezidentce Harrisové jsme hrdí na to, že můžeme hostit setkání lídrů na summitu APEC v roce 2023, řekla Nancy Pelosi.

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

Jan Campbell 

6. listopadu 2023
V době kdy čtete tento příspěvek byly otevřeny brány již k 6. CIIE – Čínskému mezinárodnímu veletrhu dovozu. Otevřen byl 5. listopadu a bude končit 10. listopadu 2023.

Jak se Peking stal Mekkou

Jak se Peking stal Mekkou

Jan Campbell 

1. listopadu 2023
Prezident Si představil plány na obnovu starobylé Hedvábné stezky před deseti lety a s ní i na přetvoření globálního obchodu a politiky, v jejímž středu bude Čína pevně usazena.

Budoucnost Střední Evropy

Budoucnost Střední Evropy

Jan Campbell 

27. října 2023
Pod záštitou a se závěrečným projevem J. E. Kardinála Dominika Duky, oddaného tradiční církvi a jedné z těch osobností, které současná církev potřebuje jako sůl, se ve dnech 13. až 15. října 2023 konala v Praze v Hotelu Pyramida v...

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Jan Campbell 

17. října 2023
V době, kdy čtete příspěvek, probíhá nebo již proběhla velká událost, o které veřejně právní média referují způsobem, který neodpovídá významu fóra, za to ale plně odpovídá novodobé mediální praxi a principům žvanění.

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Jan Campbell 

14. října 2023
Někteří odborníci preferují výstavbu zařízení s malými reaktory, někteří odborníci vyjadřují obavy o bezpečnost jaderných elektráren.

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
61%