Svátek má: Bohuslav

Regiony

Velikost textu:

Starosta Říčan Kořen je mezi "nej" inovátory v Evropě

Starosta Říčan Kořen je mezi "nej" inovátory v Evropě

Říčanský starosta se umístil v unikátním žebříčku New Europe 100 challengers. Polský časopis Res Publika, Mezinárodní visegrádský fond, deník Financial Times a firma Google vybraly 100 nejzajímavějších inovátorů střední a východní Evropy.

Starosta Říčan Vladimír Kořen
10. října 2014 - 08:48

Vladimír Kořen se mezi české inovátory dostal za projekt elektronické aukce elektřiny a plynu pro občany. Informovala o tom mluvčí Říčan Adéla Ambrožová.

Projekt New Europe 100 challengers sestavil seznam lidí, kteří dokázali prorazit ve svém oboru bez ohledu na historickou a kulturní zátěž regionu. Organizátoři chtějí poukázat nejen na rozsah a fungování inovací ve střední Evropě, ale i podpořit spolupráci této unikátní skupiny lidí a pomoci zvýšit povědomí o inovacích.

Partnery projektu se staly Financial Times a Google, jež spolu s Mezinárodním visegrádským fondem byly u závěrečného výběru stovky inovátorů z více než šesti set nominovaných. Unikátní seznam představí organizátoři dnes na Evropském fóru nových idejí v polských Sopotech.

Mezi 14 inovátorů z České republiky byl zvolen také starosta města Říčany Vladimír Kořen. Ten zahájil jako první v prosinci 2012 projekt elektronické aukce elektřiny a zemního plynu pro domácnosti v Říčanech, který radikálně snížil ceny dodávaných energií. Občané města ušetřili celkem bezmála 7 milionů korun. Enormní úspěch elektrické aukce znamenal rozšíření do mnoha dalších měst a v samotných Říčanech se opakovaně e-aukce pořádají.

Revitalizace rybníka Marvánek v Říčanech začne výlovem

"Kolega v radě, kde jsme sledovali vývoj aukce pro městské organizace, prohodil: To je škoda, že se do toho nemůžu zapojit, takové ceny! A já řekl: A co v tom brání? Proč by to nešlo, když dáme dohromady víc domácností, tak by to mohlo fungovat," popisuje první impuls Vladimír Kořen, který se nyní ocitl ve společnosti například s estonskými zakladateli Skypu.

(iza, Stredoceskenovinky.cz, foto: Město Říčany)