Svátek má: Oto

Regiony

Velikost textu:

Petera: Financujeme střediska mládeže ve Středočeském kraji

Petera: Financujeme střediska mládeže ve Středočeském kraji

Jak přistupuje Středočeský kraj k financování  a rozvoji sportu  v regionu   odpovídal v exkluzivním rozhovoru pro SportovniListy.cz    hejtman Miloš Petera.

Miloš Petera, hejtman Středočeského kraje
3.listopad 2014 - 08:30

Na nedávné veřejné rozpravě o financování sportu v regionech zazněl z úst představitelů amatérského i profesionálního sportu jednotný názor o podfinancování sportu.

Jak je to s financováním sportu ve Středočeském kraji?

My samozřejmě také  nemáme peníze nazbyt.  Snažíme se je však pro sportovce do regionů zajistit. Na posledním zastupitelstvu jsme schválili střediska mládeže a chceme je financovat  částkou 10 milonů korun a ta částka by se měla rozvrstvit po celém Středočeském  kraji od fotbalu v Příbrami,  přes florbal v Mladé Boleslavi, basketbal v Nymburce a další sporty jako  je badminton v Benátkách nad Jizerou a atletika v Kolíně. Cyklus, který jsme si ověřili v Nymburce, chceme implantovat i do dalších sportů.

Ta sportovní centra se budou rozrůstat? Podílejí se na tom  i některé školy i když  možnosti škol jsou patrně také omezené?

Podpora sportu je možná i přes školy, u kterých je zřizovatelem Středočeský kraj. Počítáme s tím a  pro příští rok jsou  vyhlášeny   granty i pro sport. Výše peněz půjde i do tohoto portfolia a  bude kolem dvaceti milionů korun,  před tím jsme měli asi 40 milionů korun. K tomu se ještě musí vyjádřit zastupitelé.  Chtěli bychom, aby  peníze šly do mládežnického sportu a nějakou částkou i do  vrcholového.“

Jsou oprávněné obavy, že by se do center dostaly jenom talentované děti?

Výběr  jde přes sportovní kluby. Já jsem si prošel například nedávno Akademii v Příbrami, kde by tam v plném obsazení mělo hrát fotbal  šedesát dětí, které by se měly měnit  v tříletém cyklu.  Akademie jsou  výběrové a dotace pro ně cílené, ale to je jedna stránka věci. Avšak na finance z grantů   si mohou   sáhnout i další  třeba ti, kteří  se věnují  mládežnickému a rekreačnímu sportu.

Jaká je strategie Asociace krajů v oblasti podpory sportu?

Ke sportu má rozhodně pozitivní vztah.  V krajích víme, že děti, které sportují, neberou drogy. Myslím si, že věnovat se sportu,  je právě   ta naše  parketa. Měli bychom   děti přitáhnout  ke sportu. Je to jediná cesta, jak snižovat riziko z jejich závislosti  na drogách.

Myslíte si, že stát  dává dost peněz do regionálního sportu?

Když je nějaká recese státu, tak se začíná  šetřit na sportu,  na kultuře a to není dobře. Sport by potřebovat daleko více peněz, než jich má. Vím, že Česká unie sportu, která se s tím potýká, má problémy, ale já věřím, že peníze do kapitoly sportu se navýší. Mělo by se přemýšlet o zřízení  funkce ministra pro sport.  Státy, které  mají ministra sportu, mají i  větší peníze a mohou se zabývat tím, jak ty peníze co nejlépe využít.

 (ps,sportovnilisty.cz,foto:ps)