Svátek má: Helena

Regiony

Velikost textu:

Dny Země ve skalním obydlí ve Lhotce u Mělníka

Dny Země ve skalním obydlí ve Lhotce u Mělníka

Školáci oslavili Den Země ve skalním obydlí ve Lhotce u Mělníka. Programy, které zde pořádalo Regionální muzeum Mělník, navštívilo 80 žáků se svými pedagogy. Děti se dozvěděly, jak zde naši předci bydleli a byl pro ně připraven program s ornitologem.

Lhotka u Mělníka
1. května 2019 - 12:30

I přes větrné počasí se podařilo školákům ukázat krutihlava obecného, kosa černého, brhlíka lesního a dokonce i netopýra.

V sobotu 27. 4. pak mohli stejný program absolvovat zájemci o přírodu z řad veřejnosti. Sešlo se jich 40 a měli nejrůznější dotazy nejen k ptačí říši, ale právě ke skalnímu obydlí. Návštěvníci mohli obdivovat rehka zahradního, červenku obecnou, mlynaříka dlouhoocasého, drozda zpěvného, pěvušku modrou...atd.

Pokud jste nestihli Dny Země navštívit, ale rádi byste viděli ornitologa v akci, máte možnost o víkendu 3. - 4. 5., kdy se koná Vítání ptačího zpěvu v Mělníku nebo 11. 5. v Neratovicích.


Skalní byt ve Lhotce otevírá své brány pro novou turistickou sezónu ve čtvrtek 2. května. Otevřeno bude do září vždy čtvrtek - neděle a svátky 10-12 a 13-17 hodin. Jde o nejzachovalejší a nejdéle obývané skalní obydlí na Kokořínsku.

Poslední obyvatelka Marie Holubová se zde narodila a žila až do svých 80 let (do roku 1982). Vybavení světnice je představeno v původní podobě. V místnosti vyniká replika funkčních kachlových kamen, v chodbě je zachována i pec. Ve chlévě bydlí kráva Straka (věrný model v životní velikosti). V přistavěném objektu řezárny se nachází malá expozice zemědělské techniky.

Skalní obydlí najdete cca 6 km od Mělníka, leží na žluté turistické značce, která navazuje na známou Máchovu cestu (značenou červeně) vinoucí se celým Kokořínským údolím. Je to tedy skvělý cíl pro pěší i cyklistický výlet, lze cestovat také vláčkem z Mělníka.

Středočeskénovinky.cz informovala Kristýna Frelichová, RM Mělník.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:rmmelnik)