Svátek má: Ivan

Regiony

Velikost textu:

Skanzen v Přerově nad Labem se rozšíří o střední Polabí

Skanzen v Přerově nad Labem se rozšíří o střední Polabí

Středočeští radní schválili na svém mimořádném jednání projekt rozšíření stávajícího areálu skanzenu - Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem o objekty lidové architektury z oblasti středního Polabí.

Skanzen v Přerově nad Labem
18. září 2014 - 10:01

Informoval o tom web Středočeského kraje. „Areál by měl být rozšířen o kopii kapličky, která původně stála na přerovské návsi, kopii kovárny z obce Jíkev, o rekonstrukci roubené stodoly a přemístěny sem budou i památkově chráněné chalupy s podsíní z Oskořínku,“ uvedl radní Středočeského kraje pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

„Tyto nové objekty dobře doplní stávající lidové stavby a dotvoří v arálu skanzenu dojem původní podoby polabské návsi,“ řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera s tím, že takto získané nové prostory zároveň umožní vznik nových expozic a deponování bohatých národpisných sbírek muzea. „Vzniknou tu skvělé prostory pro předvádění lidových řemesel či pro národopisné výstavy,“ doplnil hejtman.

Střední Polabí má nové přírodní památky u Velenky a Káraného

Předpokládané náklady by neměly přesáhnout 10 miliónů korun. „Pokud bude vyhlášena nová výzva ROP Střední Čechy, pokusíme se tento projekt uskutečnit v krátké době s využitím evropských finančních prostředků,“ konstatoval radní Zdeněk Štefek. Dokončení stavebních prací na dostavbě muzea lidových staveb v Přerově nad Labem očekává Středočeský kraj v červnu 2015.

(iza, Stredoceskenovinky.cz, foto: Petr Vilgus/Wikimedia)