Svátek má: Evžénie

Regiony

Velikost textu:

Epidemiologická situace a stav testování a očkování v kraji

Epidemiologická situace a stav testování a očkování v kraji

Epidemiologická situace ve Středočeském kraji se díky plošné karanténě mírně zlepšuje, ale stále je velmi vážná.

Ilustrační foto
22. března 2021 - 12:30

Denní nárůsty covid-pozitivních klesají. Kraj zrychluje očkování, byť dodávky vakcín mají stále výpadky, a testuje děti v předurčených školách.

Epidemiologická situace. Ke dni 18. 3. je na území kraje 32 424 aktuálně nemocných s covid-19, počet nakažených od začátku epidemie za poslední týden vzrostl o více než 25 tisíc osob a dosáhl už počtu 201 162. Zemřelých s covidem-19 od začátku epidemie je v regionu 2 685. V současné době je s touto diagnózou ve středočeských nemocnicích hospitalizováno 864 osob. Na JIP je aktuálně 177 osob, z toho 89 na umělé plicní ventilaci. Čtrnáct nemocnic se dostalo na hranice svých kapacit a jsou v nich vyhlášené stavy hromadného postižení osob. Jde o nemocnice  Benešov, Brandýs nad Labem, Čáslav, Hořovice, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Neratovice, Nymburk, Příbram, Slaný a Rakovník.  

„Ani v této situaci nemusí mít obyvatelé kraje obavy, že by se jim v urgentních případech nedostalo ošetření. V průběhu epidemie se ještě nestalo, že by středočeská záchranka nevyjela k ošetření člověka, který potřeboval pomoc a byl v ohrožení života. Dispečink záchranné služby pečlivě vyhodnocuje jednotlivá tísňová volání a postupuje naprosto profesionálně. Ráda bych záchranářům, ale i všem zdravotníkům v nemocnicích poděkovala za maximální nasazení a za to, jak současnou situaci zvládají,“ říká hejtmanka a předsedkyně Bezpečnostní rady Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Středočeská záchranka v těchto dnech eviduje denně cca 450 výjezdů, z toho přibližně třetina výjezdů míří ke covidovým pacientům.

Nejvíc nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je podle aktuálních dat Krajské hygienické stanice v okresech Kolín a Mladá Boleslav, následují okresy Beroun, Kladno a Mělník. Hygienici aktuálně evidují ohniska nákazy v 19 školských zařízeních (dětské domovy a další školská zařízení), 24 zařízeních sociálních služeb, 6 zdravotnických zařízeních, ve 2 věznicích a ve 3 výrobních závodech. Středočeští hygienici přesto konstatují, že se začala projevovat celostátní opatření a nyní zaznamenávají oproti předchozímu období o stovky nových případů méně.

Testování v předurčených školách. Vedení kraje připravilo jako pilotní projekt testování dětí navštěvujících školy určené pro děti zdravotníků a pracovníků IZS. V 82 školách bylo otestováno přes 762 dětí ve věku od 2 do 10 let a žádné nebylo pozitivní. Testování zvládly i dvouleté děti a vše proběhlo hladce. Na testování navazovalo dotazníkové šetření mezi rodiči. Kraj toto testování zopakuje v pondělí 22.3. Výsledkem bude studie ve spolupráci s Univerzitou Karlova, laboratořemi Spadia a společnosti GeneSpector. Závěry odpoví na mnoho dotazů týkajících se opatření ve školách a na podmínky návratu do škol. Společnosti Genespector a Spadia se podílejí z 50 % na financování tohoto ověřovacího kola testování.

Očkování. Pokud jde o očkování, v aktuálním 11. týdnu (od 15. března) bylo doručeno do Středočeského kraje celkem 12.870 k vakcíny od firmy Pfizer. „Vakcíny byly rozděleny ještě ten den, kdy byly dodány, a to na společné videokonferenci s očkovacími místy. Stejně jako v předcházejících obdobích měly prioritu druhé dávky, a zbývající vakcíny jsme rozdělovali podle počtu čekajících v centrálním registračním systému na jednotlivých očkovacích místech,“ vysvětlil radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). (Informace o rozdělení vakcín najdete na https://ockovani.kr-stredocesky.cz/dodavky-vakcin-11tyden)Celkem tedy bylo rozděleno 12 816 dávek a celková zásoba určena jako rezerva je 54 dávek (9 lahviček). Mezi praktické lékaře bylo rozděleno všech 1 200 dávek vakcíny AstraZeneca, které kraj získal, od firmy Moderna tento týden vakcíny nedorazily. Celkem tak Středočeský kraj v týdnu (15-19.3) získal 14 070 dávek vakcín.

Podle informací krajského koordinátora očkování MUDr. Martina Poláka bylo ve středních Čechách už vyočkováno celkem 96 253 dávek vakcíny Pfizer, 13 841 dávek vakcíny Moderny a 23 351 dávek vakcíny AstraZeneca. Pokud jde o proočkovanost pedagogů a pracovníků ve školách, je v tuto chvíli očkováno 14 797 osob, což je nejvíce v České republice.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:pk)