Svátek má: Jiří

Regiony

Velikost textu:

Klaudiánova nemocnice: Jedna kapka stačí

Klaudiánova nemocnice: Jedna kapka stačí

V pátek 14. listopadu v Klaudiánově nemocnici v Mladé Bleslavi je v rámci Světového dne diabetu pro veřejnost připravena akce s mottem "Jedna kapka stačí..."

Ilustrační foto
12.listopad 2014 - 08:30

Mezi sedmou a desátou hodinou ráno budou mít lidé, kteří přijdou na novou internu možnost nechat si zdarma vyšetřit hladinu cukru v krvi  a změřit tlak. Ukáží-li výsledky možnost, že návštěvník akce by mohl být diabetikem, bude pro něj okamžitě k dispozici lékař ke konzultaci. Důležité je přijít si krev nechat vyšetřit na lačno.

Diabetoložka Klaudiánovy nemocnice MUDr. Martina Košková bude připravena Vaše dotazy zodpovědět v 9:30 ve foyer nové interny. Stredoceskenovinky.cz informovala o akci Kamila Hamáčková, mluvčí Klaudiánovy nemocnice.

Středočeské nemocnice jsou připraveny na výskyt eboly

Diabetes mellitus (zkratka DM), česky úplavice cukrová, krátce cukrovka, je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Rozlišují se dva základní typy: diabetes I. typu a diabetes II. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Obě dvě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní choroby. Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu.

Následky cukrovky se řeší inzulinem, což je hormon bílkovinné povahy, který umožňuje glukóze obsažené v krvi vstup do buněk.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)