Svátek má: Ivan

Regiony

Velikost textu:

Hejtman chce od Zaorálka zřízení konzulátu v Sichuanu

Hejtman chce od Zaorálka zřízení konzulátu v Sichuanu

Středočeský kraj již deset let udržuje partnerské vztahy s provincií Sichuan ležící v západní Číně a tuto spolupráci chce i nadále rozvíjet. Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a provincií Sichuan bylo podepsáno již v roce 2005.

Hejtman Miloš Petera
22. října 2014 - 08:42

Nyní je připraveno podepsání dohody o posílení partnerských vztahů. Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera proto vyzval ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, aby při rozšiřování diplomatického zastoupení v Čínské lidové republice s ohledem na intenzitu vztahů a strategickou polohu Sichuanu byl příští generální konzulát v ČLR otevřen v hlavním městě provincie Sichuan Čcheng-tu. Informoval o tom web Středočeského kraje.

„Věřím, že tato provincie má nejen pro Středočeský kraj, ale i celou Českou republiku jako partner velký potenciál a že rozvíjení spolupráce může oběma stranám přinést konkrétní obchodní příležitosti i příliv turistů. O zřízení generálního konzulátu v Čcheng-tu budu s ministrem Zaorálek jednat také osobně,“ uvedl hejtman Miloš Petera.

V letošním roce navštívili Středočeský kraj již dva viceguvernéři sichuanské vlády a z jejich návštěv vznikla celá řada projektů a námětů další spolupráce.

Odklon nákladní dopravy z II/610 zaplatí i obce

Největší čínská investice do ČR do tzv. greenfieldu směřovala do Středočeského kraje, konkrétně do města Nymburku, právě z provincie Sichuan, kde má firma Changhong své sídlo. Tato investice výrazně přispěla k rozvoji města a snížení nezaměstnanosti. Její vedení navíc zvažuje rozšíření této investice.

(iza, Stredoceskenovinky.cz, foto: Středočeský kraj)