Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

V Nedomicích u Všetat umí sbírat elektroodpad

V Nedomicích u Všetat umí sbírat elektroodpad

V mateřské a základní škole v  Nedomicích vědí, jak sbírat elektroodpad. Každý odevzdal v průměru téměř 118 kg. Ostatně víte, kde jsou Nedomice ?

Hana Krupičková a Jitka Štyksová s dětmi
19. února 2013 - 16:21
Obec Nedomice najdete v jihovýchodní části polabské nížiny na pravém břehu řeky Labe nedaleko města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav při silnici na Mělník a při železniční trati z Lysé nad Labem  do Mělníka. Na vlak odtud chodí na zastávku Ovčáry, k lékaři do Všetat. Nemyslete si, že obec nemá žádnou historii, neboť první písemná zmínka o obci pochází z roku 1381.

V obci žije cca 280 obyvatel a co je důležité základní školu navštěvuje cca 30 dětí ve dvou třídách, mateřskou pak 20 dětí v jedné třídě. V budově školy  je umístěn i  Obecní úřad Nedomice.

Děti z obce Nedomice se proslavily sběrem elektroodpadu, jehož za období od června 2011 do června 2012 nenasbíraly sice nejvíce v kraji jen 2940 kg, ale v přepočtu na jednoho žáka to činilo téměř 118 kg.

V Nedomicích v  jediné obci Středočeského kraje  dosáhli v průměru na jednoho žáka tří cifer v počtu kilogramů elektroodpadu.

" Není to vůbec náhoda. Děti věděly, že probíhá tato akce a tak ony to byly, co zapojily do sběru rodiče a někde i prarodiče. Měly pádný argument. Říkala to přeci paní učitelka, že máme elektroodpad třídit. Navíc obec  ke sběru vytvořila podmínky. U školy máme kůlnu, kterou jsme  vyklidili a tam jsme sběr shromažďovali. Nu a když jej bylo už hodně,  zařídili jsme jeho odvoz. V elektroodpadu skončila nakonec  i má žehlička, která mi nešťastně spadla na zem a protože její oprava by byla dražší než nákup nové, tak mi ji děti odnesly do sběru,"
vysvětluje starostka obce Jitka Štyksová.

"Ten sběr je zajímavý i z hlediska financování aktivit školy. Protože nesbíráme jenom elektroodpad, ale i papír, za finanční prostředky získané  za sběr surovin,  například obec vybavila dětské hřiště,"
dodala vedoucí učitelka MŠ Hana Krupičková.

"Nakonec vítězství v soutěži pomáhá i k propagaci naší obce. Nebyl jste sám, kdo se nás při předávání ocenění za prvenství v soutěži mezi školami Středočeského kraje zeptal, kde leží Nedomice," s usměvem uzavřela rozhovor starostaka Jitka Štyksová.

(ps, foto: Petr Skála)