Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Hrnčířské trhy v Berouně doplní i závody dračích lodí

Hrnčířské trhy v Berouně doplní i závody dračích lodí

Domažlice mají své Chodské slavnosti, Český Krumlov Slavnosti pětilisté růže, Kolín zase Kmochův festival a Beroun má vyhlášené Hrnčířské trhy. Letos se uskuteční již poosmnácté ve dnech 13. a 14. září jako hlavní součást oslav Dnů evropského dědictví.

Ilustrační foto
11. září 2014 - 10:09

V sobotu trhy začínají v 8 a trvají do 18 hodin, v neděli pokračují od 9 do 17 hodin. Informoval o tom web města Beroun.

Na návštěvníky čeká bohatý kulturní program s hudebními vystoupeními pod širým nebem, závody dračích lodí, výstavami. Otevřou se zdarma brány mnoha památek, kostelů i veřejných budov. Husovo náměstí opět rozsvítí záře různobarevných glazur a keramiky z různých koutů vlasti, ale i Evropy. Hrnčíři zaplní nejen celé Husovo náměstí, ale i Kolářskou uličku i ulici V Bráně. 

„Letos poprvé přijede Georg Mathes a Werner Klas z německého Hilgertu. Inspirují se především přírodou. Jejich unikátní kamenina ztvárňující exotická zvířata umožní divákovi nahlédnout do kouzelného světa ještěrů, hadů, želv i krokodýlů a ještěrek,“ přibližuje jeden zakladatel trhů Vladimír Izbický.

Tvorba dalšího německého účastníka Michaela Wolfa udělá radost hlavně dětem a jejich hravým tatínkům. Vyrábí totiž ojedinělé stavebnice domů, hradů či čehokoliv vymyšleného fantasií malého architekta. Malované keramické houpací koníčky jako z pohádky opět přiveze z Polska keramik  Konrad Boksa. Ze Sofie přijede Stanislava Andreeva a představí svou autorskou keramiku a plastiky ze zámoří. Nebudou chybět ani vystavovatelé z Maďarska.

Z českých autorů, kteří přijedou do Berouna poprvé, jsou to například keramička Bára Vočková z Liberce. Vyrábí drobnější sochařské a užitkové předměty - především zvířata, stínidla na lampy, nástěnné hodiny, hrnky, květníky. Petr Bílek z Milonic se zabývá výrobou užitkové a zahradní keramiky, našel zalíbení i v nejstarší historii a vyrábí repliky keltské, germánské a slovanské keramiky.

„K vidění toho bude letos opravdu hodně. Snažíme se udržet úroveň a nabídnout skutečnou kvalitu toho nejlepšího, co řemeslo keramik, sochař a hrnčíř nabízí,“ říká Izbický.

Městské kulturní centrum Beroun připravilo pro návštěvníky bohatý kulturní program. Odehrávat se bude nejen na hlavním podiu uprostřed náměstí, ale i ve vinném koutku či na Náměstí J. Barranda.

Na hlavním podiu budou v sobotu ve 14 hodin oceněni vítězové soutěže Zahradní keramika, kterou vyhlásil hlavní partner trhů Hotel Na ostrově. Soutěžní práce bude hodnotit osmičlenná odborná porota. Porota spolu se starostkou města Šárkou Endrlovou udělí také další tři ocenění Zlatá brána za nejlepší stánky. Slavnostně bude také vyhlášena nová sbírka medvědů pro MIC Beroun.

Slovem bude tentokrát provázet známá moderátorka  a redaktorka Toulavé kamery Iveta Toušlová. Chybět nebudou stánky s občerstvením. Najdete je na tradičních místech. Můžete těšit na klobásky, kuřátka, ryby, selátko, ale také vegetariánský gril. Proudem poteče pivo i dobré víno či burčák.

V Berouně se můžete podílet na sbírce medvědů v MIC

I letos se organizátoři rozhodli příspěvky od stánků s občerstvením a výtěžek z tomboly darovat ve prospěch dobročinné sbírky berounské katolické farnosti.

(iza, foto: Město Beroun)