Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Zdravotnická záchranná služba bude mít deset nových sanitek

Zdravotnická záchranná služba bude mít deset nových sanitek

Středočeští radní podpořili nákup nových sanitek i defibrilátorů do policejních vozů.

Ilustrační foto
12. listopadu 2021 - 12:30

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje bude mít deset nových sanitek. Výsledek výběrového řízení na nákup nových vozů s vybavením projednala rada kraje a vzala ho na vědomí.

„Obnova a modernizace vozového parku záchranky je jednou z našich priorit a je zakotvena i v našem programovém prohlášení. Je samozřejmé, že moderní vozidla přinášejí větší komfort pacientům, ale i záchranářům a řidičům,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Nákup nových sanitek přijde ZZS Středočeského kraje na 30 milionů korun. Nová auta začnou sloužit na jaře příštího roku a nahradí vysloužilé vozy s neekonomických provozem.

Radní podpořili také nákup dalších 15 batohů s automatickým externím defibrilátorem (AED) a příslušenstvím pro tzv. prvosledové policejní hlídky. „Při záchraně života hraje roli každá minuta. Může se stát, že policie je na místě nehody rychleji než záchranka, nebo že je policejní hlídka zrovna poblíž místa, kde někdo potřebuje resuscitaci. Díky automatickým externím defibrilátorům mohou policisté poskytnout rychlou pomoc zejména při srdeční zástavě okamžitě a kdekoliv,“ vysvětlil Pavel Pavlík.

Hasiči získají v příštích pěti letech od kraje o 14,5 milionu

Batohy s AED a příslušenstvím budou rozděleny na základě smluv o výpůjčce mezi prvosledové hlídky Policie ČR. Nákup 15 batohů přijde na 870 000 korun. Nové defibrilátory budou navíc kompatibilní s přístroji záchranné služby.

„Když záchranka přijede na místo, pouze si připojí elektrody do svých monitorů, čímž se opět ušetří cenný čas,“ doplnila tisková mluvčí středočeské záchranky Petra Homolová. Středočeský kraj na projektu s policií spolupracuje dlouhodobě.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)