Svátek má: Jaroslav

Byznys

Velikost textu:

Ceny výrobců potvrzují tlak na zvyšování sazeb

Ceny výrobců potvrzují tlak na zvyšování sazeb

Ceny výrobců se v dubnu zvyšovaly ve všech hlavních kategoriích. Nejsilněji rostly ceny v zemědělství, kde přidaly silných 1,9 % meziměsíčně, což už představuje meziroční zvýšení o 8,6 %.

Ilustrační foto
18.květen 2017 - 09:50

Výrazné zvýšení jsme zaznamenali také u cen tržních služeb, které přidaly 0,6 % m/m, upozornil analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Zrychlení cen služeb na přelomu roku se projevuje i ve spotřebitelských cenách. Podle výpočtů ČNB ceny neobchodovatelných položek bez regulovaných cen (převážně tedy služeb) v dubnu přidaly 3,1 % y/y a stojí tak za růstem jádrových cen. To je podle nás argument, který podporuje náš výhled, že ke zvýšení úrokových sazeb dojde již tento rok, uvedl ekonom.

Rostoucí ceny komodit ovlivnily zvýšení cen v průmyslu. Nahoru se draly zejména ceny kovů, ale přidávaly se i ceny v potravinářském průmyslu. Cena ropy na světových trzích byla v dubnu poměrně kolísavá. Poté, co se v březnu propadla až k hladině 50 USD za barel, se v první polovině dubna vrátila zpět na 56 dolarů za barel. Ve druhé polovině měsíce se ale cena ropy vydala znovu dolů a na začátku května dokonce prorazila hladinu 50 dolarů za barel, dodal Viktor Zeisel.

(vz, jk, foto: prvnizpravy.cz)