Svátek má: Drahoslav

Byznys

Velikost textu:

Česko po vzoru Evropy předvedlo slabý vstup do nového roku

Česko po vzoru Evropy předvedlo slabý vstup do nového roku

Domácí ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku přidala mezičtvrtletně 0,5 %. V meziročním vyjádření její růst dosáhnul 4,5 %.

Ilustrační foto
15. května 2018 - 09:50

Nenaplnil tak tržní očekávání, která předpokládalo růst o 4,8 %, uvedl Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Oproti poslednímu kvartálu loňského roku meziroční dynamika výrazně zpomalila (z 5,5 %). To je ale způsobeno také velmi dobrým výkonem na začátku loňského roku. K růstu podle komentáře ČSÚ přispěla zejména domácí spotřeba a investice, zatímco zahraniční obchod se na kladné dynamice vůbec nepodílel. To odpovídá i našemu odhadu. Růst průmyslové produkce byl v prvním čtvrtletí spíše slabší. Brzdí ho totiž kapacitní omezení ekonomiky. Přesto zaměstnanost meziročně přidala 1,7 %. Na druhé straně HDP podle nás podpořilo zvyšování přidané hodnoty ve službách, jak ostatně naznačuje i statistický úřad. Převážně za služby totiž domácnosti utrácí své rostoucí mzdy.  


Solidní dynamiku by si HDP měl udržet i ve zbytku letošního roku. Nedostatečná kapacita ekonomiky podpoří investiční aktivitu, zatímco rapidní růst mezd se projeví v soukromé spotřebě. Obě položky se projeví na horší bilanci zahraničního obchodu. Ten letos růst HDP nepodpoří. I tak dynamika HDP podle nás dosáhne velmi dobrých 3,8 %, dodal Viktor Zeisel..

(vz, jk, foto: prvnizpravy.cz)