Svátek má: Jaroslav

Byznys

Velikost textu:

Čína hlásí revoluci v energii - poprvé z moře dobyla "hořlavý led"!

Čína hlásí revoluci v energii - poprvé z moře dobyla "hořlavý led"!

Čínský Úřad geologického průzkumu ministerstva přírodních zdrojů a zdrojů nazval tuto událost stejně tak významnou, jako předtím v USA břidlicovou revoluci.

Ilustrační foto
18.květen 2017 - 11:11

Čínské ropné společnosti poprvé v historii extrahovali ze dna oceánu v Jihočínském moři, „hořlavý led“ - sloučeninu vody a zemního plynu, proměněnou v krystalickou látku za vysokého tlaku a působením nízkých teplot. Uvedla to agentura TASS s odvolání na čínskou ústřední televizi a místní ministerstvo životního prostředí a zdrojů.

„Skutečnost, že jsme byli schopni úspěšně realizovat těžbu nerostů, ukazuje, že z hlediska teoretického rámce a souvisejících technologií dosáhla Čína v této oblasti nebývalého úspěchu. To znamená, že naše země převzala vedení výroby „paliva z ledu"," uvedl zástupce úřadu geologických prací ministerstva Li Cin-fa. „Bude to stejně významná událost, jako tomu bylo dříve v USA s břidlicovou revolucí.  V důsledku dojde ke zmnám způsobů využívání energie v budoucnu."

Podle účastníků projektu, jeden kubický metr takové látky má ekvivalent až 160 metrů krychlových metrů zemního plynu v plynné podobě: zatímco automobil ujede na 100 litrů plynu 300 kilometrů, tak na 100 litrů „hořlavého ledu“ ujede 50 tisisíc kilometrů.

Vzorky byly získány z hloubky 1,2 kilometrů z oblasti 285 kilometrů jihovýchodně od Hongkongu.

Podle zástupce vedoucího inženýra odboru geologického výzkumu Číny bylo k dnešnímu dni, vyprodukováno 120 kubických metrů tohoto ehergetického zdroje, který se vyznačuje tím, že obsahuje 99,5%  metanu. „Pracujeme 8 dní a každý den dostáváme ze dna ne méně než 10 tisíc metrů krychlových „hořícího ledu“, a někdy se nám podaří za jeden den získat až 35 tisíc metrů krychlových. Tímto způsobem jsme splnili původní úkol,“ řekl novinářům.

V současné době zabývají podobnými projekty i další země, zejména Kanada a Japonsko, ale žádná z nich nemohla úspěšně splnit úkol – vydolovat z pod mořského dna „hořlavý led“ je technicky velmi obtížné.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)