Svátek má: Květoslava

Byznys

Velikost textu:

Den díkuvzdání uzavře americké trhy

Den díkuvzdání uzavře americké trhy

Den díkůvzdání stáhne obchodní aktivitu v USA na minimum. Růst HDP v Německu za 3Q bude potvrzen, přičemž hlavním tahounem bude spotřeb domácností. ČNB by dnes mohla oznámit zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték.

Ilustrační foto
25. listopadu 2021 - 09:30

Z dnešních makroekonomických dat bude za pozornost analytiků stát HDP z Německa za třetí čtvrtletí. Půjde ale o třetí čtení, které bude mít na vývoj na finančních trzích pravděpodobně zanedbatelný vliv. Pro trh je nyní důležité vnímání současné pandemické vlny, chybějících komponent do výroby a implikací pro měnovou politiku ECB, která by v polovině prosince měla oznámit kroky vedoucí k omezení nákupu aktiv. V tomto směru zaznívají z ECB jak názory nabádající k opatrnosti při utahování měnové politiky, tak hlasy varující před možnou delší persistencí inflačních tlaků. Dnes i k tomuto z ECB promluví F. Villeroy v Paříži, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Bankovní rada ČNB dnes bude projednávat zprávu o finanční stabilitě. S ohledem na předchozí signály je pravděpodobné, že dojde ke zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték.


Důvěra německých podnikatelů klesá

Ifo index podnikatelské důvěry v Německu v listopadu klesl více, než se čekalo. Důvodem bylo jak hodnocení současných podmínek, tak výhled do blízké budoucnosti. Očekávanou ale pozitivní zprávou dneška je, že jednání o sestavení německé vlády se dostala do finále. Olaf Scholz bude příštím německým kancléřem.

Mezikvartální anualizovaný růst HDP v USA za třetí čtvrtletí byl mírně revidován vzhůru na 2,1 %, přičemž stejně velký byl v procentních bodech příspěvek tvorby zásob odrážející nedokončenou výrobu. Růst spotřeby domácnost činil 1,7 %. Údaje za říjen ukázaly oproti odhadům výrazný růst příjmů a zejména výdajů domácností.

Záznam z minulého zasedání americké centrální banky zmiňoval připravenost přijmout adekvátní kroky vůči inflačním tlakům. Akciový trh reagoval mírně negativně ale šlo o malý impuls. Dolar včera proti euru dál posílil o 0,4 %. Česká koruna vůči euru stagnovala.

Nově zveřejněná data v ČR za listopad ukázala výrazně klesající důvěru spotřebitelů, a naopak po sérii poklesů zvýšení důvěry v průmyslu.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
764
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
1015
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
882
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
15700
O2 C.R.
263.5
UNIPETROL
382.5
VIG
636