Svátek má: Gizela

Byznys

Velikost textu:

Hej Rup! Dejte si kapku do žil! Nejlépe mléko i pivo najednou. Nevěříte?

Hej Rup! Dejte si kapku do žil! Nejlépe mléko i pivo najednou. Nevěříte?

Pro jistotu se zúčastnil i psychiatr MUDr. Jan Cimický a mistr kulinářských „vychytávek“ Láďa Hruška. Byl to bezesporu odvážný počin: připíjet si mlékem a potom ještě pivem. Došlo k tomu ve středu 12. září v pražské kavárně U sv. Ludmily na Vinohradech. A všichni přežili.

Ze křtu audioknihy
18. září 2018 - 08:50

Mlékem byla na pražských Vinohradech pokřtěna audiokniha Kapka do žil, vydaná ústeckým nakladatelstvím AOS Publishing. Kniha byla sepsána děčínským pedagogem, hercem, bavičem a vpravdě renesančním člověkem Jiřím Werichem Petráškem, synem Jana Wericha. Společně s autorem ji ve studiu Českého rozhlasu Sever skvěle namluvil herec Jan Přeučil.


Zleva: Vedle zástupce pivovaru Svijany autor knihy Jiří Werich Petrášek, nakladatel Pavel Mészáros, Láďa Hruška, zpěvačka Kamila Hübsch, Jan Přeučil, který společně s autorem audioknihu namluvil, Eva Hrušková, dr. Jan Cimický a režisér a scénárista Gustav Oplustil.

Po vzoru V+W
Vinohradský křest byl netradiční, což už znají diváci, kteří někdy viděli pořad „HOVORY W“, s nímž Jiří Werich společně s nakladatelem Pavlem Mészárosem a pianistou Karlem Štolbou jezdí po vlastech českých.

„Protože chceme být styloví a věrní odkazu V+W, odmítáme tuctové šampaňské. Připíjíme nefalšovaným mlékem ,Hej Rup!‘ od továrníka Simonidesa,“ uvedl nakladatel Pavel Mészáros a pokračuje:

„Kniha i její audioverze jsou infuzí dobré nálady, příjemných vzpomínek a nezapomenutelných životních příběhů. Chtěli jsme, aby i náš křest byl takovou werichovskou  ,povedenou taškařicí‘, což se povedlo. Nostalgická vzpomínka na werichovské téma se zvrhla a byla doprovázena dalším přípitkem: bezprostředně po mléčném přípitku se připíjelo svijanským pivem. Konzultovali jsme s Láďou Hruškou, zda připíjíme ve správném pořadí, a zda by to nemělo být obráceně. Všechny nás uklidnil: V této kombinaci nápojů je to úplně jedno...

Nicméně jsme tak trochu doufali, že v nejhorším případě první pomoc zajistí přítomný MUDr. Cimický, a jistě by se někde za rohem našla i záchranka. Zástupce pivovaru Svijany, partnera našeho křtu, nás ujistil, že s podobnou kombinací zkušenost nemají. Ale fakt, že jsme to všichni přežili, je důkazem, že svijanské pivo i mléko ,Hej Rup!‘ jsou produkty nejvyšší kvality, s nimiž by ani Evropská komise neměla mít problém. Láďa Hruška jen konstatoval, že křtít mlékem je fakt hustá vychytávka“, vzpomíná s úsměvem Mészáros.

Škoda každé rady, která nezazní
Nakladatel s nadhledem ocenil svého přítele, spoluherce a zároveň autora audioknihy: „Jakmile se Jirka Werich dostane k mikrofonu, je schopen naprosto rozmetat scénář a zvrátit chod událostí večera. Což se i stalo, ale protože už máme pár představení za sebou, nijak mne to nepřekvapilo. Ve vinohradské kavárně nás navíc zahltil gejzírem vzpomínek a ponaučení, proč je důležité se smát, i kdyby na mlíko nebylo…“ dodává se smíchem.

„Jako pedagog jsem přece nemohl nechat ty lidi na křtu bez poučení, co mají v životě dělat, aby je neopustil smysl pro srandu,“ dodává bezelstně Werichův syn.

Když se zdálo, že překvapením už je konec, nastalo to poslední, hudební. Zpěvačka, rodačka z Mostu Kamila Hübsch s ústeckým nakladatelem a současně zpěvákem Pavlem Mészárosem si společně „střihli“ duet Julio Iglesia a Dolly Parton. A opravdu si to užili.

„Potkali jsme se letos na jaře v knihkupectví Luxor a slíbili jsme, že připravíme malé překvapení. Slib jsme splnili. Do toho duetu jsme se opravdu zamilovali,“ dosvědčují oba.

 (red,fr,prvnizpravy.cz,foto:fr)