Svátek má: Mikuláš

Byznys

Velikost textu:

Jan Bureš: Co stojí za růstem německých výnosů?

Jan Bureš: Co stojí za růstem německých výnosů?

Rostoucí preference německé sociální demokracie a teoretická možnost “levicové koalice” po konci éry Angely Merkelové jsou jedním z důvodů, proč se v uplynulých týdnech odlepily německé výnosy ode dna a začaly růst.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
16. září 2021 - 09:30

Německý desetiletý výnos od poloviny srpna vystoupal z -0,5 % na -0,3 %. Německé volby však nejsou jediným faktorem ve hře, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

V neprospěch německých dluhopisů (tedy ve prospěch jejich vyšších výnosů) hrála ještě výrazněji kombinace vyšší inflace a změny v politice ECB. Ta se rozhodla na základě nové prognózy a zprávy o finančních podmínkách zmírnit tempo nákupů dluhopisů v rámci pandemického programu PEPP. Méně nakoupených dluhopisů do bilance ECB jednoduše znamená menší tlak na pokles jejich výnosů. A pokračující útlum mimořádných politik bude v našem výhledu tím hlavním faktorem, který by mohl tlačit německé výnosy ještě výše - tedy spíše o něco slabší poptávka po německých dluhopisech (ze strany ECB) než silnější nabídka německých dluhopisů (vítězství levice spojené s expanzivnější rozpočtovou politikou a většími deficity).Německý desetiletý výnos by v našem hlavním scénáři měl ke konci roku slavit návrat nazpátek do kladných hodnot (dalších plus 30 bps).


Na druhé straně je třeba si uvědomit, že se jedná o operativní změnu (ne nutně trvalý útlum) měnové expanze a i po konci pandemických programů pravděpodobně značnou část nahradí “tradičnější formy” měnové expanze. ECB tak na německém trhu pravděpodobně i v průběhu celého roku 2022 kompletně “vyluxuje” nabídku dluhopisů a ta zůstane další rok v řadě na rozdíl od Francie nebo Itálie záporná. Proto s probíhajícím útlumem pandemických programů pocítí opět daleko větší tlak dluhopisové trhy na jihu Evropy než ve fiskálně konzervativním Německu. V Itálii sázíme na růst desetiletého výnosu v nejbližším půl roce z dnešních 0,6 % na 1,4 %.

(rp,prvnizpravy.cz,pf,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
747.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
978.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
877
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
15660
O2 C.R.
262
UNIPETROL
382.5
VIG
623