Svátek má: Zdeněk

Byznys

Velikost textu:

Maloobchodní tržby ve Spojených státech ukáží umírněný růst

Maloobchodní tržby ve Spojených státech ukáží umírněný růst

Inflace ve Spojených státech by dnes mohla vyskočit na 2,3 %, což by byla nejvyšší hodnota od března 2012.

Ilustrační foto
15.únor 2017 - 09:45

Růst lednových maloobchodních tržeb bude pravděpodobně pouze umírněný, přičemž průmyslová produkce bude stagnovat. V regionu je dnes kalendář prázdný, uvedla Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Inflace ve Spojených státech stoupá

Lednová inflace ve Spojených státech pravděpodobně vyskočí na 2,3 %, nejvyšší hodnotu od března 2012. K růstu inflace dopomáhá především vysoká srovnávací základna pramenící z vývoje cen ropy. Jádrová inflace naopak zřejmě jednu desetinu ztratí (na 2,1 %). Lednové maloobchodní tržby zřejmě zvolní tempo růstu, když meziměsíčně přidají 0,2 %. Stejný výsledek by měla vykázat i kontrolní skupina tržeb, která je důležitá z hlediska výpočtu HDP. Průmyslová produkce bude tentokrát vlivem nižší produkce elektřiny stagnovat.  To se odrazí v nepatrně nižším využití kapacit. Zároveň nás dnes čeká druhý projev Janet Yellen v tomto týdnu, který se pravděpodobně ponese v duchu příprav na budoucí zvyšování úrokových sazeb.

Vystoupení Yellenové nahrálo dolaru

Včerejší vystoupení Janet Yellenové nahrálo dolaru. Yellenová zopakovala, že příliš dlouhé vyčkávání se zvyšováním úrokových sazeb by nebylo rozumné. Zároveň poznamenala, že pokud jde o nadcházející zasedání, bude FOMC hodnotit, zda se inflace a zaměstnanost vyvíjí v souladu s očekáváním Fedu a podle toho bude rozhodovat o případném zvyšování sazeb. Podle mediánu úrokových sazeb Fed v letošním roce počítá s trojím zvýšením sazeb, ekonomové SG předpokládají pouze dvojí. Ke zvýšení úrokových sazeb dojde podle ekonomů SG v červnu. Jak však naznačila Janet Yellenová, rozhodování bude záležet na aktuálních datech a tak nelze zcela vyloučit možnost „hiku“ již na březnovém či květnovém zasedání. Klíčové bude, jak dopadnou data z trhu práce, což se dozvíme 10. března. Kurz eura vůči dolaru reagoval na vystoupení Yellenové oslabením o 0,3 % na 1,057 USD/EUR. 

Regionální kalendář zeje prázdnotou

V regionu bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. Nejzajímavější data již tento měsíc byla zveřejněna a tak se regionální měny budou muset nechat inspirovat vývojem na zahraničních trzích.

Růst HDP v Q4 16 přinesl ve středoevropském regionu smíšený obrázek

Růst hrubého domácího produktu ve středoevropském regionu přinesl za Q4 16 smíšený obrázek. Zatímco polský a slovenský HDP předčil očekávání, vývoj v České republice a Maďarsku naopak zklamal. Hlavním tahounem růstu v celém regionu zřejmě zůstala domácí poptávka. Domácnostem se daří díky klesající nezaměstnanosti a rostoucím mzdám, o dobré náladě svědčí i vývoj spotřebitelské důvěry. Naopak investice ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě výkonnost regionálních ekonomik brzdily. Polská ekonomika si ve srovnání s Q3 16 polepšila o 1,7 %. Za výrazně lepším výsledkem stála pravděpodobně spotřeba vlády, zatímco investice byly stejně jako ve zbytku regionu brzdou. V meziročním srovnání pak přidala 2,7 %. Příjemně překvapil i slovenský HDP, který dosáhl úrovně 3,1 %.

Česká ekonomika rostla o 0,2 % q/q. Za nižším než očekávaným růstem zřejmě stála nižší investiční aktivita a také nižší tvorba zásob. Vývoj zásob je však volatilní a rozhodně nemusí znamenat zhoršení ekonomické aktivity. Předstihové indikátory naopak v letošním roce slibují vyšší hospodářský růst. Za celý loňský rok si česká ekonomika připsala pouze 2,3 %. V letošním roce by to pak mělo být 2,7 %.

Za očekáváním analytiků zůstal i vývoj HDP v Maďarsku. Ten byl za celý rok 2016 dokonce nejnižší za poslední čtyři roky (2 %). I zde se negativně projevil pomalý náběh financování z nového programového období fondů EU.

Vývoj regionálních měn byl včera nezajímavý. Všechny více méně stagnovaly na úrovních z předchozího dne. Kurz koruny vůči euru se držel na hladině 27,02 CZK/EUR, maďarského forintu na 308 HUF/EUR a polského zlotého na 4,3 PLN/EUR, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)