Svátek má: Ivona

Byznys

Velikost textu:

Nejen Rusko mění dolarové rezervy za zlato

Nejen Rusko mění dolarové rezervy za zlato

Ruská centrální banka prodala polovinu dolarové rezervy a masivně rozšířila zlaté rezervy, v tomto počínání není Rusko osamocené.

Ilustrační foto
24. června 2018 - 07:20

Rusko prodalo americké vládní dluhopisy v hodnotě 48,7 miliard dolarů v dubnu a v květnu rozšířila ruská centrální banka zásoby zlata o dalších 600.000 uncí. To je jakýsi výstražný výstřel Moskvy vůči Washingtonu, zvláště když Američané pokračují ve své agresivní politice vůči Rusům. Ruská centrální banka tak již má k dispozici zhruba 62 milionů uncí zlata, to je nový rekord.

Nejen Rusko se v posledních měsících a letech diverzifikovalo na zlato. Indie, Turecko, Mexiko, Írán, Kyrgyzstán, Kazachstán, Bělorusko, Uzbekistán, Tádžikistán, Mongolsko a samozřejmě Čína zvýšila své zlaté rezervy v poslední době, zatímco role amerického dolaru jako rezervní aktivum stále více mizí.

Rizikem pro USA a globální ekonomikuy je, že tento trend by mohl zesílit, pokud obchodní válka s Čínou, Ruskem, EU a dalšími zeměmi zesílí. To by pravděpodobně vedlo k slabšímu dolaru, vyšším úrokovým sazbám a mnohem vyšší inflaci. Vytváří velmi zajímavý scénář pro zlato. A právě teď to vypadá, jako kdyby země, které investují do zlata, budou na vítězné straně.


Ruský prezident Vladimir Putin nechal v roce 2014 spustit akci „dvouhlavý orel“ v reakci na neustále se stupňující ekonomické sankce vůči Rusku.

Projekt Dvouhlavý orel požaduje od Centrální banky Ruské federace,  aby zahájila produkci 50rublových zlatých mincí obsahujících 0,1244 trojské unce čistého zlata, která se stane světovou alternativou jak k americkému dolaru, tak k euru při obchodování se zásobami energie.

Rusko po vytvoření dostatečné zásoby zlatých směnitelných rublů zřejmě bude požadovat, aby úhrady za dodávky surovin ropy a plynu prováděli odběratelé ve zlatých rublech, nikoliv v zelených žabích kůžích, jak dolarům říkali indiáni, nebo v o něco méně znehodnocených eurech. Tím dojde postupně k přechodu mezinárodních plateb z dolarových na rublové a následně k projevení se pravé hodnoty dolaru, jako totálně znehodnocené měny, mající cenu pouze natištěného papíru.


Rusko se dohodlo s Čínou i Tureckem, že jejich vzájemné obchody budou prováděny v národních měnách.

(rp,prvnizpravy.cz,contramagazin,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
81
CEZ
550
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
835
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
959
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
772
PHILIP MORRIS CR
14500
O2 C.R.
248
UNIPETROL
382.5
VIG
581