Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Přichází další klíčový okamžik pro Brexit

Přichází další klíčový okamžik pro Brexit

Ekonomický kalendář dnes přinese americká data, která potvrdí zlepšování na trhu práce, ovšem stále se zpomalujícím tempem.

Ilustrační foto
15. října 2020 - 09:40

Sentiment indikátory pak odhalí narůstající obavy amerických průmyslníků. Důležitá dnes ale bude i geopolitika. Dnešní a zítřejší jednání Rady EU si B. Johnson stanovil jako deadline pro své vyjednávání o podobě brexitu. Nicméně pro obě strany se jako reálný konec vyjednávání jeví konec října či začátek listopadu. Kromě brexitu dnes bude mít Rada na programu situaci kolem covid-19, téma klimatických změn či vztahy mezi EU a Afrikou, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Pomalé zlepšování na americkém trhu práce pokračuje

Dnešní americká data spíše vnesou na trh obavy. Týdenní statistiky počtu nově žádajících o podporu v nezaměstnanosti sice opět poklesnou, tempo však dramaticky slábne. Indikátory sentimentu z průmyslového sektoru z okolí New Yorku i Philadelphie potvrdí zvyšující se obavy průmyslníků. Aktuální nálada na globálních trzích je spíše pochmurnější, akciové trhy se nachází v červeném a dolar již dnes ráno významnější korekci předchozích eurových ztrát a posilování společné evropské měny nepřipouští. Kyvadlo diskusí ohledně amerického fiskálního balíčku se přehouplo na tu pesimistickou stranu. Kongres jej zřejmě do voleb neschválí, z čehož strážce tamních financí S. Mnuchin viní politiky – republikáni a demokraté po mnoha měsících vyjednávání nakonec k dohodě nedospěli.

Přes včerejší korekci nemá koruna v současné době na růžích ustláno. Epidemická situace se nadále zhoršuje, obavy z dalšího utažení vládních restriktivních opatření jsou na místě. Guvernér Rusnok včera pro agenturu ČTK potvrdil svá předchozí slova, že letošní HDP může klesnout výrazněji, než s čím počítá prognóza ČNB. Použití jiných nástrojů, než jsou úrokové sazby, podle něj nyní není potřebné (včetně nástroje devizových intervencí). Ke kurzu uvedl, že „ten se zatím chová spolehlivě jako stabilizátor“, což interpretujeme tak, že oslabuje rozumným tempem a tím uvolňuje měnové podmínky. Do mediální karantény mají centrální bankéři ještě dva týdny. Dnes ráno hodlá ministryně financí kontaktovat představitele bankovního sektoru s tím, že chce probrat možnosti prodloužení splátkového moratoria. To jinak končí posledním říjnovým dnem.

Euro se včera odrazilo ode dna, koruna také

Středa znamenala na devizových trzích zlom v dosavadních trendech. I když mělo euro během prvních obchodních hodin na globálních trzích tendenci ještě ztrácet, včerejší seanci nakonec zakončilo silnější. Srpnová čísla průmyslové produkce v eurozóně skončila nepatrně pod průměrným tržním očekáváním, když většina dat z velkých evropských zemí již byla zveřejněna v předchozích dnech. Srpen vesměs znamenal další meziměsíční růst průmyslové produkce v evropských zemích. Pro další vývoj to ale ve světle nastupují druhé koronavirové krize až tak moc neznamená. Srpnová data jsou již dávnou historií. Pro trhy bude z tohoto ranku důležitější PMI průmyslové aktivity z velkých evropských zemí i eurozóny jako celku za říjen, které budou v podobě předběžných odhadů publikovány 23. října.

Koruna byla včera regionálním vítězem. Zatímco polský zlotý i maďarský forint zakončily i středeční den v červených číslech, tuzemská měna si ve finále polepšila. I když ráno to tak nevypadalo. Během první hodiny včerejší seance kurz vystřelil ke 27,45 CZK/EUR a koruna tak dosáhla své nejslabší úrovně za posledních pět měsíců. Následně ale začala své dosavadní ztráty vymazávat a v odpoledních hodinách se již obchodovala za ceny pod 27,30 CZK/EUR. Pomohla jí kombinace několika faktorů. Z globálního pohledu to bylo odražení se eura od svého dna vůči dolaru, povzbudivé zprávy ale přišly i z domova. Data srpnové platební bilance pozitivně překvapila vysokým přebytkem běžného účtu. Pomáhají výrazně nižší odtoky dividend do zahraničí. Trh ale řeší především současnou epidemickou situaci, když země je ode dneška významným způsobem paralyzovaná vládnímu restriktivními opatřeními. Pozitivně ale na trh zapůsobilo včerejší jednání vlády, která rozhodovala o zmírnění škod a kompenzacích pro postižené sektory, firmy i zaměstnance, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
492.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
489.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
790
PHILIP MORRIS ČR A
13540
O2 C.R.
221
UNIPETROL
382.5
VIG
509