Svátek má: Bohuslav

Byznys

Velikost textu:

Proč malý stát dotuje nadnárodní koncern za mizerná pracovní místa?

Proč malý stát dotuje nadnárodní koncern za mizerná pracovní místa?

"Nesnáším investiční pobídky. Proč by malý stát měl dotovat obrovský, nadnárodní koncern z našich daní, aby vznikala mizerná pracovní místa? To mi přijde úplně absurdní,“ řekla mimo jiné ekonomka Ilona Švihlíková v pondělním v Interview ČT24.

Ilona Švihlíková
19. září 2017 - 08:22

"Pokud se česká ekonomika nezmění, narazí zvyšování mezd na strop," řekla v rozhovoru České televize  Ilona  Švihlíková.

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové je dobré, že zvyšování odměn pociťují i nejnižší příjmové skupiny. V Interview ČT24 ale upozornila, že pokud se nezmění fungování české ekonomiky, hrozí, že růst mezd narazí na strop. Navyšování mezd má podle Švihlíkové nějaký prostor.

"Pokud se nezmění to, jak funguje česká ekonomika, dřív nebo později narazíme na strop. Potřebujeme nejen ke stropu dojít, ale probourat ho a posunout ho výš, ale to je otázka národohospodářské politiky,“ uvedla.

Často se podle ní hovoří o nutnosti posílit obory s přidanou hodnotou. Pokud jde o odvětvovou strukturu, má podle Švihlíkové své zranitelné stránky, ale není tak špatná, jak je často prezentována. Byť velkou úlohu mají automobilky, disponuje podle jejího mínění tuzemské hospodářství větší pestrostí.

"Nejsme nějaká ropná ekonomika s jedním sektorem,"  řekla rozhodně.

Sama pak za důležitou otázku považuje vlastnictví podniků, protože velkou část z nich ovládá zahraniční kapitál.

"Účelem bylo většinou využít blízkosti Německa, relativně kvalifikované pracovní síly a třetinových mzdových nákladů oproti Německu,“ komentovala Švihlíková .

"Pryč s deformacemi, jako jsou investiční pobídky," prohlásila Švihlíková rázně.

Chápe, že pro vlády je těžké provádět změny, protože za jedno volební období výsledek neuvidí. Švihlíková však míní, že někdy se stačí vyhnout deformacím. Za jednu deformaci označuje superhrubou mzdu.


"Je to obrovská, nelogická věc, která v systému trčí,"  podotkla s tím, že přetrvává navzdory programovému prohlášení současné vlády.

Privatizace vodárenství byl akt národohospodářské stupidity

Další deformací jsou podle ní investiční pobídky.

"Nesnáším investiční pobídky. Proč by malý stát měl dotovat obrovský, nadnárodní koncern z našich daní, aby vznikala mizerná pracovní místa? To mi přijde úplně absurdní,“ prohlásila.

Českou ekonomiku tak připodobňuje k pyramidě obrácené na špičku. "Strašně moc závisí na několika velkých firmách. Potřebujeme pyramidu narovnat a mít základ malých, středních firem, které budou ekonomiku držet. Musí to být české firmy. Lze to udělat. Je třeba odstranit zbytečné překážky pro tyto firmy a odstranit deformace, které zvýhodňují zahraniční velké vlastníky," měla jasno Ilona Švihlíková.

Marmeláda bude teď!

Kromě toho se ekonomka zastala odborů. "Některým lidem se dnes může stát, že to odboráři se svým tlakem na růst platů přehánějí, jenže lidé, kteří to říkají, by si měli uvědomit, že za pravicových vlád byly odbory upozaďovány," prohlásila ve studiu České televize uznávaná  ekonomka.

Sama pak připomenula příběh Alenky v říši divů, která od pohádkové královny slyší, že bude dostávat marmeládu každý druhý den, ale ve skutečnosti nikdy žádnou marmeládu nedostane. "Teď prostě odbory říkají: Marmeláda bude teď," shrnula situaci ekonomka.

Stejně tak se domnívá, že je namístě zvyšovat minimální mzdu, která za pravicových vlád také nerostla.

Teď řeknu něco, čím asi hodně lidí naštvu...

"I když tím teď asi hodně lidí rozčílím, tak si myslím, že bychom měli naskočit do té robotizace a automatizace. Pokud nechceme skončit jako ekonomická Bangladéš Evropy, tak bychom měli skočit do nové vlny. A vždycky je lepší tyhle změny dělat v době, kdy se daří,"  zdůraznila Švihlíková a dodala, že  by bylo dobré se zamyslet nad tím, jak přerozdělíme zisky, které vyrobí právě roboti. Této nové situaci bychom měli přizpůsobit i náš důchodový systém.

"Tohle budou muset řešit všechny vyspělé země, ale já bych zase nepodléhala tomu šílenství ve stylu: všichni si spořte na důchod, protože stát nebude mít nic. Vaše úspory nemusejí být vůbec k ničemu. Pokud se zhroutí celá ekonomika, tak k čemu vám budou vaše úspory," varovala ekonomka.

(ps, Interview ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: ps)