Svátek má: Marcela

Byznys

Velikost textu:

Riziková prémie koruny pod vlivem pandemie dále roste

Riziková prémie koruny pod vlivem pandemie dále roste

Tovární objednávky v Německu by měly ukázat silnou domácí poptávku a odolný průmysl, který i nadále podporuje tamní ekonomiku. Zahraniční poptávka však postupně slábne.

Ilustrační foto
5. března 2021 - 09:30

Statistika z amerického trhu práce za únor přinese po dvou měsících opět silná čísla. Zrušení některých omezení vedlo podle nás k výraznému růstu pracovních míst a dalšímu poklesu nezaměstnanosti. Koruna pod vlivem pandemie zůstává na slabších hodnotách. Její riziková prémie na trhu dosáhla podzimních úrovní a další růst nelze vyloučit. Na druhou stranu roste potenciál koruny vrátit se na silnější úrovně, až se domácí situace zklidní, komentuje pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční banky.

Německý průmysl podporuje růst tamní ekonomiky

Německé tovární objednávky by měly za leden vykázat meziměsíční pokles o 0,3 % a meziroční růst o 1,0 %. Hlavním důvodem by měla být zahraniční poptávka, zatímco domácí ekonomika zůstává odolná vůči pandemii a souvisejícím vládním opatřením. Předstihové ukazatele sice lehce poklesly pod svá lokální maxima, stále ale naznačují silné momentum v průmyslu a jeho oživení během února. Průmysl by tak měl být i nadále silným přispěvatelem k růstu HDP.

Po velmi slabých číslech z amerického trhu práce v prosinci a lednu očekáváme, že únor přinese jeho návrat do formy. Tempo růstu nových pracovních míst by mělo zrychlit na 350 tis., za čímž stojí hlavně obnovení provozu restaurací, které v předchozích měsících masivně propouštěly. Nárůst pracovních míst ale probíhá i v průmyslu a stavebnictví. Celková míra nezaměstnanosti v lednu překvapila svým rychlým poklesem na 6,3 % a v únoru by měla klesnout o další desetinu.

Koruna se opět vrátila na dosah svých letošních nejslabších hodnot a zakončila včerejší obchodování na úrovni 26,25 za euro. Podmínky pro korunu se přitom na trhu od začátku týdne mírně zlepšily. Tržní úrokové sazby jsou vůči eurovým vyšší, globální sentiment se postupně zlepšuje a americký dolar je přibližně beze změny. Za normálních podmínek bychom tak očekávali posílení koruny. Již druhý týden v řadě investoři budují rizikovou prémii pro korunu, což ji drží u slabších hodnot, ačkoli podmínky na trhu odpovídají její úrovni kolem 25,85 za euro. Včerejškem tato prémie podle našich odhadů dosáhla čtyřiceti haléřů, což je stejná hodnota jako při vrcholu podzimní vlny. Pandemická situace je v České republice přitom horší, na druhou stranu finanční trhy jsou znatelně méně citlivější na toto téma. Nelze ale vyloučit, že prémie bude v následujících dnech dále růst v závislosti na domácím vývoji. V delším horizontu ale zároveň ukazuje potenciál koruny relativně rychle se vrátit k silnějším hodnotám ve chvíli, kdy se domácí situace uklidní. Do té doby ale podle nás zůstane u slabších hodnot.


Nezaměstnanost v eurozóně překvapivě poklesla

Míra nezaměstnanosti v eurozóně navzdory očekáváním v lednu poklesla o dvě desetiny na 8,1 %. Vrátila se tak na úrovně z poloviny roku 2018 a zároveň umazala další část nárůstu po vypuknutí koronavirové krize z vrcholu na 8,7 %. Nejvyšší hodnoty i nadále vykazuje Řecko (16,2 %), Španělsko (16,0 %) a Itálie (9,0 %), naopak nejnižší Nizozemsko (3,6 %) a Německo (4,6 %). Statistiku trhu práce zveřejnil i ČSÚ. Data ukázala, že míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla ve srovnání s prosincem o jednu desetinu na 3,3 %. Před nástupem pandemické krize, se tato statistika pohybovala kolem 2% úrovně. Vzhledem k omezením, se kterými se domácí ekonomika potýká, je nárůst nezaměstnanosti stále relativně pomalý. K tomu významně přispívají vládní opatření, ale i oživení v některých sektorech, které zaměstnance naopak nabírají.

Obchodování na finančních trzích se včera oproti předchozím dnům neslo v klidnějším duchu. Během amerického obchodování však zapůsobil očekávaný projev šéfa Fedu, který ujistil trh, že měnové podmínky zůstanou dostatečně dlouho uvolněné. Aktuální pohyby na trhu a růst inflace považuje pouze za dočasné a nevyžadují tak reakci centrální banky. Dolar v reakci skokově posílil. Vůči euru se vrátil na úroveň 1,195 a je tak nejsilnější od začátku prosince.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
596
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
760.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
678
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14460
O2 C.R.
266
UNIPETROL
382.5
VIG
587.5