Svátek má: Drahoslav

Byznys

Velikost textu:

V prosinci úřady práce zaznamenaly první nárůst nezaměstnanosti

V prosinci úřady práce zaznamenaly první nárůst nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných v Česku v loňském prosinci poprvé od začátku roku stoupnul. Zvýšil se o dvě desetiny procentního bodu na 3,1 %.

Ilustrační foto
9. ledna 2019 - 09:50

Nejednalo se však o zvrat na trhu práce, ale o tradiční sezónnost, protože skončilo velké množství prací v zemědělství a stavebnictví, uvedl Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Pokud odhlédneme od tohoto sezónního výkyvu, podíl nezaměstnaných zaznamenal další pokles. Počet nezaměstnaných stoupnul skoro ve všech okresech, ubránily se mu pouze dva, Most a Praha - západ. Překvapivý nárůst jsme zaznamenali u počtu nových pracovních míst. Ani silná prosincová sezónnost nedokázala zastavit růst této statistiky. Stále tedy platí, že poptávka po práci zatím neupadá. Na rozdíl od některých evropských států se v Česku daří zaměstnávat i mladistvé a absolventy. Těch mezi nezaměstnanými najdeme stále méně.  

Domácí ekonomika zpomaluje a poptávka po nových zaměstnancích bude postupně ustupovat. Podíl nezaměstnaných již výrazně klesat nebude a měl by se letos stabilizovat těsně pod současnými hodnotami. O výkyvy se pak bude starat zejména sezónnost.

Nicméně poptávka po práci bude i stále převyšovat nabídku, a tak i příští rok bude docházet k nárůstu mezd. Ten sice nebude tak markantní jako v loňském roce, ale zůstane silný. Naše odhady ukazují na mzdovou dynamiku okolo 6,5 %. Ta se i nadále bude projevovat v cenovém růstu. Právě trh práce podle nás bude letos hlavní příčinou, proč navzdory zpomalující globální ekonomice bude ČNB pokračovat v utahování měnové politiky. Čekáme, že sazby letos půjdou nahoru ještě třikrát a na konci roku dosáhnou 2,5 %, uzavřel Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)