Svátek má: Jiří

Byznys

Velikost textu:

Vyjádření představitelů ECB dnes budou dominovat

Vyjádření představitelů ECB dnes budou dominovat

Prázdný ekonomický kalendář jak v Evropě, tak i v USA vynesou na výsluní projevy členů výkonné rady ECB. V regionu budou publikována data za vývoj v dubnu.

Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky
18.květen 2017 - 09:45

V ČR půjde o průmyslové ceny, které by měly meziměsíčně stagnovat a v Polsku pak budou zveřejněna data z trhu práce, uvedl David Kocourek, analytik Komerční banky..

Kalendář na obou březích Atlantiku neobsahuje důležité údaje

Vzhledem k tomu, že ekonomický kalendář ani na jednom břehu Atlantiku neobsahuje důležité údaje, tak dnešními dění budou dominovat vystoupení představitelů ECB. Hovořit budou členové výkonné rady S. Lautenschlager a Y. Mersch. Večer pak na Tel-Avivské univerzitě převezme prezident ECB M. Draghi čestný doktorát a pronese projev.

Euro včera dále posílilo

Evropská měna včera dále sílila, když proti americkému dolaru vystoupala až na 1,115 EUR/USD. Byla tak nejsilnější od října loňského roku. Tento trend patrně reflektuje neuspořádanost americké administrativy, které v posledních dnech opět s výraznější intenzitou nepředvádí z pohledu finančních trhů kompetentní vystupování. Zveřejněná ekonomická data totiž s nejvyšší pravděpodobností nemohla mít vliv, protože potvrzení vývoje spotřebitelské inflace v eurozóně se čekalo a jinak byl ekonomický kalendář prázdný.

České průmyslové ceny v dubnu stagnovaly

Dnešní kalendář v regionu je ve srovnání se včerejškem plnější, ale velké impulzy k obchodování ani tak neslibuje. V České republice budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců, které budou meziměsíčně stagnovat, což povede k meziročnímu potvrzení růstu na úrovni 3 %.

V Polsku pak budou zveřejněna čísla o vývoji trhu práce. Dynamika mezd v dubnu by měla podle odhadu ekonomů SG dosáhnout 5,3 % y/y podobně jako v březnu. V delším horizontu by pak růst přes 5 % měl být zachován díky zvýšení minimální mzdy. Na růst mzdové úrovně bude také tlačit předpokládaný návrat pracovní síly z VB v důsledku Brexitu. Zaměstnanost pak v dubnu vzrostla o 4,4 %, v souladu s růstem zaznamenaným v březnu letošního roku.

Investoři vyprodávali svoje pozice v regionu a měny slábly

Kurz koruny včera vůči euru oslabil o necelé 0,4 % na 26,50 CZK/EUR, což mohlo být způsobeno vybíráním zisků, když koruna včera dosáhla na nejsilnější úroveň od ukončení kurzového závazku. Investoři ovšem odcházeli z celého regionu, protože oslabil jak polský zlotý (o 0,3 %), tak i maďarský forint (o 0,3 %), který ovšem tyto ztráty večer skoro vyrovnal. Polská centrální banka včera podle očekávání nezměnila nastavení měnové politiky a ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 1,5 %, uzavřel David Kocourek..

(dk, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)