Svátek má: Sabina

Politika

Velikost textu:

Bašta: Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška

Bašta: Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška

Když sleduji poslední události v Kyjevě, musím si vždy vzpomenout na slavnou tezi o opakování historických událostí – Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Jaroslav Bašta
10. prosince 2017 - 03:20

Tentokrát to v plné míře platí pro pokus o vyvolání tzv. Třetího Majdanu, tedy revoluce odehrávající se na nejznámějším kyjevském náměstí. Prvá začala na přelomu let 2004/5 na protest proti zvolení Viktora Janukovyče ukrajinským prezidentem. Masové nenásilné protesty byly úspěšné, vedly k opakování voleb, které vyhrál Viktor Juščenko podporovaný Julií Tymošenko.

Symbolem protestů se stala oranžová barva (pomerančů a růží), proto vešla do dějin jako Oranžová revoluce. Oba představitelé vítězného hnutí se hned po volbách do krve rozhádali, vydrželo jim to celých pět let, takže další volby v roce 2010 bez problémů vyhrál zase Viktor Janukovyč. Postupně zaváděl režim tvrdé ruky, mimo jiné nechal zatknout 17 z 21 členů vlády Julie Tymošenkové, včetně jí samotné. Spojil to s postupnou konfiskací majetku oligarchů nepatřících k jeho klanu, což se mu stalo osudným.

Poté co odložil podpis Asociační dohody s EU v listopadu 2013 vypukly nenásilné, převážně studentské protesty. Po jejich krvavém potlačení se změnily v násilné několikaměsíční střety končící střelbou a svržením prezidenta. Tento Majdan dostal jméno Revoluce důstojnosti. Ukrajina přišla o Autonomní republiku Krym, na východě v Doněcké a Luhanské oblasti vypukla válka, která hoří dodnes a stála přes deset tisíc životů.

Druhou nejrozlehlejší evropskou zemi už mezi léty 1991 – 2013 opustilo 9,5 milionu obyvatel. Dalších téměř sedm milionů odešlo v průběhu posledních tří let, čímž Ukrajina vytvořila světový rekord v rychlosti depopulace. Z hlediska příjmu na hlavu je dnes nejchudším státem Evropy, jak nedávno uvedl její nejnovější spasitel, bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili. Tento občan USA, kterého Gruzie a Ukrajina zbavily svého občanství, před nedávnem ilegálně překročil polsko – ukrajinské hranice a snaží se prostřednictvím dalšího Majdanu svrhnout prezidenta Petro Porošenka.

Události v Kyjevě v tomto týdnu mi začínají připomínat scénář k filmové sérii Bláznivá střela. Nejen kvůli hereckému talentu Michaila Saakašviliho. Vyšlo totiž najevo, že celá zápletka, kvůli které byl na bývalého gruzínského prezidenta a oděského gubernátora vydán zatykač, je s největší pravděpodobností úspěšná zpravodajská hra ruské kontrarozvědky FSB.

Michail Saakašvili byl generálním prokurátoren Ukrajiny Jurijem Lucenkem veřejně obviněn z napojení na bývalého prezidenta Janukovyče a Kreml. Zatčen byl proto, že měl na svou politickou aktivitu přijímat peníze z Ruska. Důkazy o tom obstarali dva agenti ukrajinské tajné služby SBU pracující pod krycími jmény Vlk a Zajíc. Jeden z nich byl v Kyjevě a jednal s důvěrníkem Saakašviliho Dangadzem, druhý se v Moskvě přátelil s uprchlým oligarchou Sergejem Kurčenkem, jenž měl financovat Michovy aktivity.Pak přišly hned dvě rány pro vládu. Zatčení bývalého gruzínského prezidenta se napoprvé nepodařilo, ač jej zvláštní jednotka zadržela na střeše jeho domu, protože dav jeho příznivců ho osvobodil. Agent SBU v Moskvě neposlechl rozkaz a nevrátil se do Kyjeva svědčit. Existuje vážné podezření, že již dávno pracoval pro ruskou tajnou službu, která neodolala pokušení své ukrajinské protivníky totálně zesměšnit.

Přestože se původní obvinění z tohoto důvodu nepotvrdilo, SBU Michaila Saakašviliho nakonec zadržela. On okamžitě vyzval své příznivce k nedělnímu pochodu proti prezidentovi a začal držet časově neomezenou hladovku. Prokuratura pro něho žádá domácí vězení... Politická burleska přechází do dalšího dějství.

Na Majdanu už stojí stanové městečko a barikády. Jsem docela zvědavý, jak tu příští revoluci pojmenují. Třeba zpětně po sušenkách Victorie Nulandové.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)