Svátek má: Tamara

Politika

Velikost textu:

Best: Role Kalouska z roku 2013 se zřejmě zhostí Martin Netolický

Best: Role Kalouska z roku 2013 se zřejmě zhostí Martin Netolický

Když tento týden vypukla aféra Andygate, byl premiér Andrej Babiš zrovna na Sicílii, píše na svém blogu Erik Best.

Erik Best
16. listopadu 2018 - 03:20

Někteří lidé tak začali srovnávat skandál ohledně údajného únosu jeho syna Andreje mladšího (kterého jeho údajný únosce nazývá Andy) k „sarajevskému atentátu” na politický život Václava Klause z listopadu 1997. Tehdy ale po Klausově rezignaci během jeho nepřítomnosti volali dva ministři jeho vlastní vlády.

Tentokrát na Babiše nejdříve vypálili dva reportéři vyzbrojení informacemi z policejního spisu. V tomto ohledu se případ více podobá aféře Nagyová, která odstartovala policejním zásahem na Úřadu vlády v červnu 2013 a skončila pádem premiéra Petra Nečase.

Byl to obrat Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga, který nakonec přiměl Nečase k rezignaci. Zdá se čím dál pravděpodobnější, že Babiš Andygate ustojí. Pokud ne, role Kalouska z roku 2013 se zřejmě zhostí Martin Netolický z ČSSD. On je hlavní koaliční partner, kterého se vyplatí sledovat tentokrát, končí komentář Erik Best.


Oba případy, „Sarajevo“ a „Palermo“ mají společnou jedinou věc. Obě dvojice, tedy v prvním případě politici Ruml a Pilip, ve druhém případě reportéři Kubík a Slonková, využili ke svým útokům chvíle, kdy jak Václav Klaus v případě prvním, tak Andrej Babiš v případě druhém, byly pracovně mimo území republiky a nemohli na obvinění bezprostředně osobně reagovat.

Oba tyto případy vykazují znaky podlého jednání.  Taková typická „česká podpásovka“
. Píše ve svém komentáři Zdeněk Lanz.

(rp,prvnizpravy.cz,final,foto:arch.)