Svátek má: Kamila

Politika

Velikost textu:

Čeští studenti byli první, kteří zvedli svůj hlas proti nacismu

Čeští studenti byli první, kteří zvedli svůj hlas proti nacismu

"Zvedli svůj hlas proti nacismu tak, že se o tom dozvěděl svět a v ostatních zemích mají Mezinárodní den studenstva, tak právě proto jsme to tam chtěli zase vrátit i k nám," řekla poslankyně Helana Válková.

Helena Válková
12. září 2018 - 10:12

"Mě nezbývá než si jenom povzdechnout. Tu debatu, která trvala hodiny a dny v minulém volebním období, si asi tedy zopakujeme. V podstatě nám nešlo o nic jiného, protože to byli první čeští studenti, kteří - ve svých podkladech nebo v učebnicích historie si jistě všichni dočtete - zvedli tedy svůj hlas proti nacismu tak, že se o tom dozvěděl svět a v ostatních zemích mají Mezinárodní den studenstva, tak právě proto jsme to tam chtěli zase vrátit," řekla úvodem poslankyně Helana Válková v rámci diskuse při projednávání návrhu   na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 192/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2.

"Já myslím, že ten lichý argument, že to připomíná doby před rokem 1989, už je opravdu nedostatečný ke zdůvodnění toho, abychom ten název neopravili. Já naprosto vnímám, že někteří z vás přesto nechtějí ještě urychlit toto schvalování, ale varuji, že by jsme měli podobné tendence, já jsem jim také trošku podlehla, že se ještě změní název a bude památný den Karla IV. a jeho manželky Elišky a pak jsme na to tedy doslova a do písmene lidově řečeno zařvali z hlediska tohoto zákona, protože jsme to nestihli a navíc nám to Senát vrátil, a to jsme neodsouhlasili, takže tento zákon má zvláštní osud, ty peripetie se opakují, byť zřejmě v jiné formě a v jiných návrzích, které budou doprovázet ten původní návrh a záměr právě byl to oprostit od všech dalších souvisejících, ať již přímo či nepřímo, návrhů a jednoduše v devadesátce schválit tento návrh co nejrychleji, tak, abychom mohli to příští výročí, které brzo nastane 17. listopadu, už slavit jako Mezinárodní den boje za svobodu a demokracii a mezinárodní den studenstva," konstatovala bývalá ministryně spravedlnosti."Je jasné, že se to nestihne, alespoň tedy bychom měli vyjádřit svoji vůli, že to nebudeme zbytečně zdržovat tím, že by se zkrátila doba mezi projednáváním, mezi prvním a druhým čtením na třicet dní, což nepochybně navrhnu, doufám, že k tomu budu mít příležitost, aby se tato lhůta skutečně zkrátila na to legislativní minimum, tzn. 30 dní," prohlásila Helena Válková.

(ps, Poslanecká sněmovna, Prvnizpravy.cz, foto: ps)

---