Svátek má: Alexandra

Politika

Velikost textu:

Francouzská policie bude volit Marine Le Penovou

Francouzská policie bude volit Marine Le Penovou

Většina francouzských policistů chce hlasovat v nedělním prvním kole prezidentských voleb pro předsedkyni  Národní Fronty  Marine Le Penovou.

Marine Le Penová, kandidátka na post francouzského prezidenta
21.duben 2017 - 03:20

Průzkum volebních preferencí podle Institutu IFOP potvrdil až 51 procent policejních zaměstnanců, kteří podpoří Marine Le Penovou. Její soupeři Emmanuele Macron a François Fillon dosáhli u policie pouze 16,5, respektive 14 procent.

Le Penová slibovala během volební kampaně, mimo jiné, že dojde k posílení policie o  15,000 policistů, chce vyhostit zločince-cizince a uzavřít mešity podněcovatelům nepokojů.

Institut IFOP provedl další průzkum u všech Francouzů, ale tady soupeř Le Penové Macron má mírně navíc. Pro Macrona by hlasovalo 23,5 procenta, pro Le Penovou 22,5 procenta. Třetí místo v pomyslném žebříčku obsadil republikánský kandidát François Fillon s 19,5 procenty před nezávislým socialistou Jean-Luc Mélenchonem s 18,5 procenta.

Politico: Co pomůže Le Penové vyhrát volby

Ve  volebních průzkumech dalších agentur Macron má mírný náskok před Marine Le Penovou. Žádný z kandidátů v neděli nezíská absolutní většinu a Francouzi budou muset rozhodnout v dalším hlasování o svém  budoucím prezidentovi 7. května.

Podle všech průzkumů, ve druhém kole jasně zvítězí Emmanuele Macron.

Otázkou tudíž je, zda se na francouzský prezidentských volbách neodrazí čtvrteční útok v centru Paříže na policisty. Útočník Karim Cheurfi, francouzský občan, zabil při střelbě na policejní automobil dva policisty a jednoho zranil. Policie uvedla, že Cheurfi byl veden jako člověk, který má blízko k teroristům a v roce 2001 byl odsouzen na 20 let, rovněž za střelbu na policisty. K jeho činu se přihlásil Islámský stát. Tato skutečnost by mohla nahrát právě Le Penové.


(rp,prvnizpravy.cz,freiheit,foto:arch.)