Svátek má: Jaroslav

Politika

Velikost textu:

Ivan Pilný pilně sděloval, co neudělá, aby to nakonec udělal

Ivan Pilný pilně sděloval, co neudělá, aby to nakonec udělal

No a je to. Máme nového šéfa státní kasy, stačí jen, aby ho prezident blahosklonně stvrdil. Důvod tak neučinit má pouze jediný. Hrát dál s kartami, ve kterých už žádný triumf není a doufat, že ostatní hráči je nemají taky.

Ilustrační foto
19.květen 2017 - 19:36

Jenomže mají a nakonec jim to stejně nebude nic platné. Svým způsobem prohráli všichni, i když se zdá, že Andrej Babiš z té vládní krize vyšel ještě dobře. Prý neztratil tvář, a může tak do podzimních voleb plnit svůj muniční sklad, který vyprázdní ve válce s ostatními politickými soupeři. Bohuslav Sobotka dosáhl svého, soka z Agrofertu konečně vystrnadil z politiky. Jaká ale bude jeho politická budoucnost se ještě ukáže. Prezident Zeman tratil nejvíce, protože ani jeho kouzelná hůlka mu úbytek voličů nevrátí. A že jich už asi není málo, je zřejmé už z toho, že jeho sympatizanti z řad ČSSD se taky dovedou na svého guru maličko naštvat.

Takže máme ve vrcholné politice nové jméno, někdejšího generálního ředitele Microsoftu a pak i poslance za hnutí ANO. Zrovna tak i sympaťáka z někdejšího televizního pořadu Den D, ve kterém Ivan Pilný, coby porotce, hodnotil podnikatelské záměry lidí s představou vstupu do velkého byznysu. Od té doby vstoupil do politiky a zdálo se, že sympaťákem zůstane. Dovedl vzdorovat i Andreji Babišovi, kdy si své názory na dění v hnutí nenechával pro sebe. Ejhle, i on najednou musí hrát s kartami, které rozdává stranický šéf. A tak je dostal, a koukej mazat na ministerstvo financí. Protože jiná personální volba už v zásobě není a když se nechce hnutí ANO stát hnutím NE, líp fakt nebude, tak své názory musíš poopravit.


Stalo se, a Ivan Pilný už netvrdí, že ministrem nemůže být, anžto na tento resort nemá. Vysvětlení měl prosté – je třeba zklidnit situaci a ve jménu blaha národa se ministerské funkce zhostí. Vysvětlení pro laika je taky prosté – žádné znalosti o chodu rezortu mít nová kádrová rezerva nemusí, protože je to především politická funkce a v reálu jeho chod řídí jiní machři. Že to byl i Andrej Babiš, vychází z podstaty jeho podnikatelské minulosti, kdy mu rukama procházely desítky miliard korun. Že to ale politicky vůbec neuměl, vědí už taky všichni. O tom ale řeč vlastně není, protože do volebního podzimu už bude Ivan Pilný hlídat to, co mu stranický šéf zřejmě doporučil. Co vlastně, se teď nedozvíme, to sdělí po volbách až případně jiný ministr z jiné strany. Když by to byl někdo z ČSSD, můžeme se na nějaký ten skandálek těšit už teď.

Trojici klíčových hráčů vládní krize uzavírá Miloš Zeman. Bohuslav Sobotka se rozhodl, že je třeba se mu taky věnovat. Příprava kompetenční žaloby na hlavu státu za porušování Ústavy je údajně v plném proudu. To by mohla být pro prezidenta poměrně horká chvilka, protože ústavní právníci nesdíleli Zemanovo nadšení z kouzel kolem odvolání Andreje Babiše. Takže se rýsuje prezidentova prohra, že s výkladem příslušného ústavního článku se nežongluje. Ať tak či onak, do příštího ledna coby druhé veřejné volby nového hradního pána, zbývá poměrně dost času, avšak jen velmi málo na to, aby se zdraví Miloše Zemana pohnulo dopředu.

Schneider: Mohl Babiš dostat Sobotku do kouta?

Hypoteticky se totiž může stát, že to bude právě fyzická kondice, která současného nájemníka Pražského hradu takříkajíc přemluví, že klid na Vysočině bude tou jedinou správnou volbou, ve které jistojistě zvítězí. Venkoncem prohráli jsme ve vládní krizi všichni. Polarita společnosti se mění, zrovna tak jako počet demonstrujících na náměstích, žádající hlavy protagonistů krize. Ivan Pilný si tak aspoň do svého profesního životopisu může zaznamenat další významné postavení, a lid obecný jen pachuť z toho, že ve volbách se zase setká s těmi, kdo budou tvrdit, že já tehdy nic, já muzikant. Tak nějak udiveně a hezky po kalouskovsku.

(pšt,prvnizpravy.cz,ucho24.cz,foto:mp)