Svátek má: Johana

Politika

Velikost textu:

Jaroslav Bašta: Drtivá porážka a nebo drtivé vítězství?

Jaroslav Bašta: Drtivá porážka a nebo drtivé vítězství?

Začátkem uplynulého týdne se všechna česká média hlavního proudu (včetně veřejnoprávních) předháněla v líčení drtivé volební porážky Vladimíra Putina a jeho strany Jednotné Rusko v moskevských komunálních volbách.

Jaroslav Bašta
17. září 2017 - 03:20

Protože realita byla totálně odlišná od českého mediálního podání, zajímal jsem se o to, kdo a proč mohl takovou nehoráznou lež publikovat, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Pro pořádek uvádím některá fakta a statistické údaje. Komunální volby v Moskvě skončily mimořádným úspěchem prokremelské strany Jednotné Rusko, která v nich získala 75% hlasů, tedy výrazně více než posledně. Krutou volební porážku naopak utrpěly dva levicové subjekty – Komunistická strana a Spravedlivé Rusko. Jejich místo zaujala opoziční strana Jabloko se ziskem 190 mandátů a Sdružení nezávislých kandidátů vedené dvěma známými opozičníky Dimitrijem Gudkovem a Maximem Kacem se 108 mandáty.


Ruská opozice ve volbách uspěla v centrálních obvodech Moskvy
Je to nepravdivý titulek? Co myslíte?
Podle neúplných výsledků v komunálních volbách v Moskvě hlasovalo 77 procent zúčastněných voličů pro Jednotné Rusko a 12 procent voličů pro Jabloko. Šéf moskevské volební komise Valentin Gorbunov konstatoval, že Moskvané změnili své politické preference. Zatímco dosud byly v metropoli za hlavní opozici vůči Jednotnému Rusku považování zastupitelé komunistů a levicové strany Spravedlivé Rusko, nyní se do čela opozice postavilo liberální Jabloko.
Zprávu přinesly ceskenoviny.cz a převzala další mainstreamová média.

Volební účast byla (i na ruské poměry vyznačující se nezájmem o komunální politiku) rekordně nízká – 14, 8%, což se dá srovnat pouze se zájmem českých voličů o druhé kolo senátních voleb. Někteří ruští komentátoři si myslí, že komunální politici záměrně nezdůrazňovali datum voleb, protože předpokládali, že nižší volební účast bude výhodnější pro stávající vládnoucí síly. To se částečně potvrdilo, ale volbou opozičních kandidátů liberálního ražení dali občané najevo svou touhu po změnách.


Na to neprodleně reagoval ruský prezident Vladimír Putin, který tzv. nesystémové opozici pogratuloval k volebnímu výsledku a vyjádřil přesvědčení, že  se zapojí do práce a pomohou odstranit nedostatky, která již léta kritizují. Přiznám se, že mě zaujala svérázná předvolební kampaň nejmladší úspěšné opoziční aktivistky Ljusji Štejn. Ta se v duchu ruských a sovětských tradic rozhodla chránit domy ve své čtvrti před necitlivou renovací vlastní hrudí. Protože domů je několik desítek, vyrobila odlitek svého (mimochodem velmi pěkného) poprsí a na každou ohroženou stavbu připevnila jeho sádrovou kopii doplněnou protestním textem.

Po pravdě řečeno, i přes mediální humbuk s tím spojený, volební výsledek opozici nedovoluje postavit svého kandidáta do voleb starosty Moskvy, protože volební zákon vyžaduje, aby každý takový uchazeč byl nominován alespoň 10% zastupitelů, na což ani sjednocená opozice zdaleka nedosahuje a Jednotné Rusko je v tom nejspíše nepodpoří.

Nedalo mi to, a zajímal jsem se o původ té informace o zdrcujícím vítězství ruské opozice v moskevských komunálních volbách. Jejím autorem byl Ilja Jašin z vedení strany Jabloko, který napsal nadšený tweet z průběhu nedělního odpoledního hlasování v jednom z volebních obvodů. Protože zpráva byla v angličtině a tvrdila to, co Západ chce slyšet, obletěla svět.

Pro česká oficiální média to představovalo báječnou příležitost, jak navázat na své protektorátní předchůdce, kteří ještě na konci roku 1944 psali o zdrcujících ruských porážkách na východní frontě. Obávám se, že to dotyční asi mají v genech. Dnes některé profese mohou vykonávat jen lidé zvláštního ražení.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)