Svátek má: Zdeněk

Politika

Velikost textu:

Mluvíme o strachu z Ruska, ale pro nás nebezpečnější je EU

Mluvíme o strachu z Ruska, ale pro nás nebezpečnější je EU

Americký prezident Donald Trump jako téma diskuse byl na programu  třetí únorový čtvrtek v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové na ČT.  Mezi diskutujícími byl i ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta ČR Hynek Kmoníček a Fratišek Ringo Čech.

František Ringo Čech
17.únor 2017 - 21:21

"Kdybychom se domnívali, že něco takového je možné, tak implicitně připouštíme, že migranti jsou problém," řekl úvodem ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček k položené otázce.  Moderátorka se ptala na aktivitu  Donalda Trumpa, který  zakázal vstup do USA občanům ze sedmi muslimských zemí a  zajímalo jí ještě, zda-li tím nezhoršil bezpečnost v Evropě.

Nelze přikázat Syřanovi, který chce žít v Berlíně, aby žil v Přelouči

V pořadu rovněž diskutoval  pedagog působící na UK v Praze  Kryštof Kozák a ten  sdělil, že vnímá za nebezpečnou paušalizaci daného dekretu. Podle něho  prezident Trump  pracuje na tom, aby neztratil žádného svého voliče, ale je mu jedno, že nezíská žádného dalšího.

K tomu pohovořil hudebník František Ringo Čech: "Na Karlově univerzitě je nějaký protitrumpovský klub. Já úplně zírám, co říkáte. Soudíte člověka za něco, k čemu nedošlo. To jsou všechno chiméry!"

Čech je přesvědčený, že Trump je novou nadějí, ale nesetkal se se souhlasem muže z akademické půdy, který odmítl protitrumpovský klub na univerzitě. "Například si nikdo neuvědomuje, že mezi těmi nebezpečnými migranty jsou i děti,“ argumentoval Kozák s nezletilostí přes hranice nelegálně pašovaných osob. "A vy jste jim dal do ruky medvídky,“ měl jasno  Čech, ale nesetkal se smíchu v hledišti, spíše Kozákova rázného nesouhlasu s formou Čechovy diskuse.

"V roce 1938 se hovořilo o Winstonu Churchillovi jako o válečném štváči..." vmísil se do diskuse další  diskutující ekonom  Kohout, podle něhož  Trump dává najevo, že mu jde o redukci byrokracie a o nižší daně.


Další diskutující Tomáš Klňava vyjádřil názor, že každého, kdo dělá bordel, by vyhostit, ale to prý  nejsou všichni.

"Ale to není přeci o tom, že do USA nepřijde nikdo z těch sedmi muslimských zemí. Jen budou procházet přísnějším screeningem. Máte pravdu, že to, jak to Trump udělal, je špatně. Když už je člověk jednou občan, je občan. Byl problém se způsobem provedení, nikoliv se záměrem," komentoval dění ve studiu  Kmoníček.

"Trump ví, co dělá. Až se provalejí ty tábory migrantů, nikdo je nezadrží, nikdo je nevrátí. Odvolávají se k soudům, dostávají právníky. A když jim německá kancléřka Angela Merkelová dá peníze, tak nikdo neodejde, všichni tady zůstanou. Vzpomeňte si, Dienstbiere, na mě!" zahlaholil František Ringo  Čech.

"Kdybych přijal tezi opačné strany, tak to v zásadě vypadá tak, že Donald Trump neví, co dělá, je hloupý a byl zvolen pravděpodobně hloupými lidmi. Respektuji vůli voličů. Ale zajímalo by mě, co byste dělali, když byste zdědili zemi, v níž budete vědět, že bílý člověk evropského původu se stane menšinou. Vám tento vývoj nevyhovuje? Co s tímto dělat?“ zeptal se Kmoníček, který si pomohl statistikou vývoje populace v USA.

V pořadu se  do hovoru zapojili i přihlížející diváci. Jedna žena se cítí ohrožena vlivem Putinova Ruska v Evropě a rozpovídala se o tom. 

"Putin má svých starostí dost. Čím víc jej zaženete do kouta, tím nebezpečnější bude. Ale o nebezpečí z Ruska se teď nedá mluvit,“ měl jasno  Čech a jedním dechem dodal: "Mluvíme o strachu z Ruska, ale daleko nebezpečnější je pro nás současný stav EU. Vystupme z EU, dokud je čas," dal vědět  Čech.

Ani Jiří Dienstbier si nemyslí,  že by měly do Prahy přijet ruské tanky, ale podle něho návrat k imperiální politice Ruska je však zjevný a jako příklad uvedl  anexi Krymu.

"Jeho nepředvídatelnost je současně i odpuzovací mechanismus. Nikdo jej nebude zkoušet provokovat, protože neví, jak by reagoval,“ sdělil k tomu Kmoníček. muž z Hradu  pak ještě dodal fakt, že v prvním volebním období se možná dočkáme Trumpových změn na Blízkém východě, ale nikoliv na Ukrajině.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)