Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Schneider: Všestranně spolehlivý Štefan Füle

Schneider: Všestranně spolehlivý Štefan Füle

Česká diplomacie navrhne na post generálního tajemníka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) bývalého eurokomisaře Štefana Füleho.Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.

Jan Schneider
16.únor 2017 - 21:21

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek o Fülem prohlásil, že „ve všech svých dosavadních funkcích dokázal, že je cílevědomým diplomatem a efektivním manažerem s výbornou znalostí bezpečnostní problematiky. Umí zřetelně formulovat celoevropské zájmy a budovat vztahy s partnery.“

Zdá se však, že Zaorálek měl více pravdy, než si asi sám uvědomil.

Štefan Füle vystudoval Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). Ten v devadesátých letech nesl přízvisko „elitní nomenklaturní sovětský“ (na čemž byl kus pravdy) a jeho absolvování se zdálo být téměř nepřekonatelnou překážkou pro získání bezpečnostní prověrky. Byli však tací cílevědomí a efektivní soudruzi (Füle jím byl od roku 1982 až do pádu režimu), kteří tuto překážku cílevědomě a efektivně překonali.

Nyní je MGIMO považováno za institut s mezinárodní prestiží (i v tom je kus pravdy), takže „mgimák“ Füle po několika velvyslaneckých postech byl i velvyslancem ČR v NATO! Překvapením však není konec.

V roce 2010 se stal eurokomisařem. V roce 2014 se dostal spolu s třemi dalšími českými politiky na ruský sankční seznam. Obrazně řečeno proto, že se byl předtím promenovat na Majdanu. V roli eurokomisaře pro rozšíření a evropskou sousedskou politiku se totiž podílel na jednání EU s Ukrajinou o asociační dohodě, jejíž výhodnost pro Ukrajinu se s odstupem času jeví více než sporná. Füle byl také proti připojení Krymu k Rusku.

V čem spočívá to překvapení? Füle na ruském sankčním seznamu již není! „O seznamu, a tedy přesném datu má informace pouze ruská strana, od září minulého roku nicméně vím, že na něm nefiguruji,“ cituje ČTK Füleho.

A těžko se zbavit otázky – co musel Füle pro to udělat? Nebo jak si to vysvětlit? Že Füle na seznamu stále je, ale Фюле tam není a nikdy nebyl?  

Co z toho plyne pro nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jiřího Langa? Bude nové koště dobře mést? Napadne ho taky, že kdo bez zjevného důvodu zmizí z ruského sankčního seznamu, měl by být neprodleně podroben bezpečnostnímu šetření?

Byť je to cílevědomý diplomat a efektivní manažer?

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)