Svátek má: Kamila

Politika

Velikost textu:

Skandální role H.Marvanové a J.Monsporta v kauze H-System

Skandální role H.Marvanové a J.Monsporta v kauze H-System

Na začátku června 2015 rozhodl Vrchní soud v Praze, že se 60 rodin, poškozených klientů H-Systemu, nemusí stěhovat ze svých domovů. Po 14 letech tak vyhrála spravedlnost a zdravý rozum.

Han Marvanová a Josef Monsport
13. září 2018 - 08:30

Konkurzní správce Josef Monsport ale podal dovolání k Nejvyššímu soudu a ten 23. července 2018 rozhodl, že se klienti H-Systemu (část členů SBD Svatopluk) musí vystěhovat ze svých domovů, které si ze svých vlastních prostředků v Horoměřicích u Prahy s povolením původního konkurzního správce dostavěli.

V návaznosti na toto rozhodnutí podalo SBD Svatopluk 13. srpna 2018 ústavní stížnost se žádostí o odklad vykonavatelnosti. Ústavní soud odložil vykonatelnost rozsudku Nejvyššího soudu v tzv. kauze H-System 21. srpna 2018. Mezitím, 17. srpna 2018, oznámil JUDr. Josef Monsport, že podá trestní oznámení na senátora J. Čunka a zástupce SBD Svatopluk. Na něj navázala 23. srpna 2018 JUDr. Hana Marvanová a taktéž oznámila podání trestního oznámení, za nepravdivé osočování.

Na tiskové konferenci 11.září pan senátor Čunek, který se případem dlouhodobě zabývá, jasně prokázal, jak se JUDr. Marvanová snaží zmást veřejnost a důkazy celé řady jejích lží jsou uvedeny v souboru „E15 – důkazy lží“ a dalších přílohách. Zároveň upozornil na aktivity konkurzního správce JUDr. J. Monsporta. Z těch vyplývá, že JUDr. Monsport vlastní akcie společnosti INTEG S.A. (Samoa) ve výši 50.000.000 USD, ve společnosti KYNSBERG TRADING INC. (Samoa) také 50.000.000 USD a je 100 % vlastníkem firmy Soneho Enterprises Ltd. na Maltě (důkazní materiály byly uvedeny v prezentaci a rovněž v přiloženém souboru). Je samozřejmě s podivem, kde se tyto finance vzaly.


Senátor Jiří Čunek poukázal na to, že v jednání konkurzního správce vidí účelové jednání, které poškozuje všechny věřitele konkurzní podstaty. Na tiskové konferenci opět také připomněl prodej pozemků v katastrálním území Lichoceves. Zde se jednalo o stavební pozemek o rozloze 842.588 m2, který byl prodán za 17.273.054,- Kč. Po necelých šesti letech, aniž by se na pozemcích cokoli změnilo, bylo pouhých 36 % těchto pozemků prodáno za cenu 16.000.000 euro, což v tehdejším kurzu činilo 419.280.000,- Kč. Celková reálná cena pozemku tedy nebyla 17.273.054,- Kč, ale nepředstavitelných 1.104.632.868,- Kč.

Pozemky ve vlastnictví H-Systemu měly před vyhlášením konkurzu celkovou výměru: 2.311.738 m2, což v tehdejších cenách činilo více než 1.150.000.000 Kč.

Je potřeba zdůraznit i to, že příčina dlouho trvající kauzy spočívá mj. ve věřitelském výboru. Po vyhlášení konkurzu (1998) bylo SBD Svatopluk jeho členem a snažilo se zachránit majetek H-Systemu pro všechny klienty. SBD ve věřitelském výboru například prosadilo, aby se majetek z konkurzu prodával přes realitní kanceláře. Tím by se jistě dosáhlo vysokých výnosů ve prospěch věřitelů. Po odvolání konkurzního správce JUDr. Kudláčka (2000) odvolala soudkyně Hodačová SBD Svatopluk z věřitelského výboru a jmenovala JUDr. Monsporta novým konkurzním správcem. Poté se majetek prodával jen přímým prodejem, nikoli přes realitní kanceláře nebo dražbou. Důležité je říci i to, že se Hana Marvanová účastnila zasedání věřitelského výboru při prodejích největších nemovitostí za extrémně nízké ceny.

Zůstává s podivem, proč soudkyně Helena Felcmanová nejmenovala do věřitelského výboru zástupce druhého největšího věřitele - SBD Svatopluk (se sdruženou pohledávkou více než 600 klientů). Současní členové věřitelského výboru jsou Gomanold a.s. (s pohledávkou po Komerční bance), Artissica, s.r.o., Česká správa sociálního zabezpečení, Jitka Drunecká (Maják), Tomáš Rozsypal (Maják) – původním členem byl Finanční úřad Praha-západ. Pan Rozsypal se dopisem z 19. 10. 1999 snažil zhatit prodej Horoměřic družstvu Svatopluk, nabídl za Maják 15 mil. Kč (které ale spolek Maják neměl k dispozici), Svatopluk však již tou dobou nainvestoval přes 30 mil. Kč a byl připraven zaplatit ihned odhadnutých 10,5 mil. Kč.

Senátor Čunek k tomu závěrem dodává: „Jsem přesvědčen, že nové skutečnosti prezentované na dnešní tiskové konferenci vrhnou zcela nové světlo na celou kauzu H-System. Zvláště bych rád zdůraznil, jak ohromný majetek se po kolapsu stavebního projektu do konkurzu dostal, zatímco veřejnost byla nepravdivě informována, že v H-Systemu nic nezbylo.“

(rp,terezamelisova,prvnizpravy.cz,foto:arch.)