Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Zbořil: ČSSD půjde ve stopách německé SPD, taky výrazně prohraje

Zbořil: ČSSD půjde ve stopách německé SPD, taky výrazně prohraje

<< VIDEO >>Změna vedení kampaně je viditelná i laikům už delší dobu a zřejmě to souvisí i s rozhodnutím ČSSD nebojovat za každou cenu proti Andreji Babišovi a ANO 2011, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
30. září 2017 - 03:20

Jaké události přinesl tento týden? A co vy na to pane Zbořile?

U nás trochu stagnuje předvolební kampaň, i když někteří jedinci jedou...
"Vést trochu racionálnější a srozumitelnější kampaň, si myslím, že se ČSSD vůbec nepodařilo, nešťastné působení pana Zaorálka na půdě Národního divadla a následná autonehoda, kterou doprovázel slovy, že vzpomíná na Trockého a cepín zabodnutý do jeho hlavy, tak to vyslalo signál potenciálním voličům ČSSD, že vedení ČSSD v čase předvolebním je z velké části nekompetentní," uvedl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

V Německu skončily volby s očekávaným výsledkem, vyhrála koalice CDU/CSU v čele s Angelou Merkelovou, i když s propadem milionem hlasů a druhá SPD na tom dopadla ještě hůře, do Bundestagu se dostala s překvapivými 13 procenty AfD.
"Volby do Bundestagu, význam té porážky nebo hrozivého propadu sociálně demokratické strany, který je nejhorší od roku 1946, tak ten přeci jenom vrhá na socialistické hnutí nebo na evropskou levici špatné světlo. A protože umíme číst německé  noviny, tak nemusíme poslouchat jenom ty volební povídačky volebních agitátorů ČSSD, tak může výsledek německých voleb přinést ještě větší propad než si ČSSD připouští a než ukazují současné průzkumy," zhodnotil Zdeněk Zbořil.

Emmanuel Macron ve svém projevu bezprostředně po německých volbách vyzval k reorganizaci EU, ke společné armádě, společnému rozpočtu a společnému ministru financí EU, dá se říci, že všechny pravomoce by přenesl do Bruselu nebo do Paříže a Berlína.
"Emmanuel Macron přispěchal s nabídkou Německu, ale i staronové kancléřce, že by navrhovanou vícerychlostní Evropu mohla vést nebo duo Francie-Německo. Jeho projev musíme brát s rezervou s tím, že nepožívá nejlepší pověsti jako zvolený francouzský prezident a že se o něm ve Francii často říká, že všechno řekne a nic neví," uvedl na  adresu Macrona Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)