Svátek má: Leoš

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Když přijde voličů méně než 45%, tak voliči prohrají

Zbořil: Když přijde voličů méně než 45%, tak voliči prohrají

Pokud v obci, ve městě nebo v městské části, účast voličů byla nižší než 45 %, voliči zde prohráli. Jejich hlasy nedokáží vyvolat dostatečnou změnu, aby odpovídala skutečným názorům a potřebám voličů, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil
17. září 2018 - 03:20

Čili malá účast věští velké problémy?
Ano. V komunálních volbách v roce 2014 jsem např. sledoval sever Čech, Ústecko. V malých obcích na Ústecku vysoká účast voličů ve volbách ukázala, že si lidé uvědomují potřebu ovlivnit dění v obci. Malá volební účast v řadě měst, a v některých městských čtvrtích, v komunálních volbách představovala také výrazný neúspěch velkých stran.

V čem je nebezpečná malá účast voličů?
Kde přijde k urnám málo voličů nastává v komunální politice nová situace. Místní politika se začne utvářet znovu z bodu nula. Protože se lidé nevyjádřili silnou účastí ve volbách jak chtějí svou obec či městskou část vést, dohodnou se zástupci stran a hnutí mezi sebou a vytvoří si nátlakové koalice ve svůj prospěch, tedy ve prospěch svých zájmů a svých podnikatelů.

Jaká bude situace letos?
To je těžké odhadovat, protože politici na celorepublikové a krajské úrovni brojí proti někomu a za něco neustále, takže hrozí únava z politiky. Tvrdě do předvolební agitace šli prakticky všichni až v září, měsíc před volbami právě proto, aby voliče nepřesytili předčasně svými sliby. Obecně lze říci, že voliči jsou naivní. Poslední dva týdny na dotaz jak asi dopadnou volby odpovídám stále stejně: ANO získá asi nejméně 20 %, protože stále ještě platí, že jsou lidé příliš naivní a věří slibům ANO. Hlavně ve větších městech. Dost mohou získat ve volbách i Piráti, protože jde vlastně o další populistickou mutaci ANO.

Přiřazovat Piráty k ANO, to je poněkud odvážné?
Podobně jako do TOP 09 vstupovali lidé s ještě extrémnějšími názory než měla ODS, podobné to je s Piráty. K Pirátům tíhnou ti, kteří chtějí být ještě radikálnější než hnutí ANO a jednají podobným stylem jako ANO.

Jak dopadne samuraj Okamura?
Okamurova SPD jistě sebere nějaké hlasy KSČM, protože KSČM už dlouho není ideovou stranou a dlouhodobě získává hlasy menší skupiny skalních voličů a jenom část protestních hlasů. Ostatní nespokojení čili protestující přešli k Okamurovi a Pirátům.

Zaslouží si v prognózách ANO tak vysoké preference?
V ústeckém okrese, kde je zcela dominantní krajské město Ústí n. L. dosáhla ANO 11,5 %, zatímco celokrajský průměr nedosáhl ani 4 %. ANO má šanci zabodovat hlavě ve velkých městech. ANO 2011 a mediálně aktivní a hodně slibující Piráti budou mít problémy s množstvím místních stran a hnutí vznikajících účelově jen kvůli místním volbám. Okresní či krajské místní sdružení a hnutí mají programy šité na míru tomu, co chtějí lidé momentálně v místě bydliště slyšet. Sdružení nezávislých kandidátů - místní sdružení v Ústeckém kraji celkem dosáhly téměř 52 %. Silní byli komunisté a ČSSD, ale silní jenom do té míry ne dosáhli v kraji každá z nich něco přes 8 % a ODS něco přes 4 %.

Slyšel jsem, že v ODS doufají přes 10 %, dokonce na Ústecku doufají v 15%. Není to jenom horečka předvolební noci?
Snít můžete o čemkoliv. Dosáhnout toho teoreticky mohou snad jenom v několika okresech kde mají v komunální politice osobnosti a dlouhodobě důvěryhodné místní reprezentanty.

Proč jste se zaměřil v sondě do komunálních voleb na Ústecký kraj?  
Podobně jako v krajských a parlamentních volbách je industriální a levicověji zaměřený region s ekologickými zátěžemi a mnoha vyloučenými lokalitami zajímavou laboratoří.

Konkrétně?
Již jsem hovořil několikrát o pozoruhodné čistce v ústecké ODS. Ústecká komunální kandidátka ODS byla zrušena a doslova rozmetána většina místních sdružení, protože místní buňky byly napojeny příliš okatě na ekonomické kmotry. Se souhlasem pražského vedení vznikla kandidátka úplně nová, s lidmi z ODS, kteří nebyli spojeni s tzv. kmotry. Taková čistka pár týdnů před volbami to je naprostá rarita.


Čekáte ještě další překvapení?
Z politologického hlediska je zajímavé, že se asi po 15 letech vrací v Ústí do politiky Pavel Tošovský. Za ODS bude kandidovat na primátora. Před 20 lety byl celostátně velmi známý. Aktivisté ho obviňovali z rasismu, že chce vytvořit cikánské ghetto. Je tomu totiž letos 20 let, když v roce 1998 se neštěmická radnice rozhodla na přání místních občanů řešit problémy s nepřizpůsobivými občany, většinou Romy, v Matiční ulici. Starousedlíci chtěli dosavadní rozbitý plot v Matiční ulici nahradit novým, který by více odstínil hluk. Aktivisté to nazvali rasistickou zdí.

Jak příběh skončil?
Vláda si s aktivisty nevěděla rady, nakonec předstírala, že možná mají pravdu. Ve skutečnosti se nakonec vláda ČSSD na podzim 1999 s ústeckým magistrátem dohodl, že pokud nepostaví v Matiční plot, dá Ústí úplatek 10 milionů korun jako na nějaké komunální aktivity. Ve skutečnosti byly peníze hlavně na to, aby město vykoupilo rodinné domy v Matiční ulici a starousedlíci mohli od problematických činžáků utéci. Stát dal potichu domkařům zapravdu. Nelze se divit, že potom na Ústecku ČSSD totálně prohrála krajské volby.

Co je na návratu Tošovského unikátní?
Jak na to zareagují obyvatelé. Před 20 lety bylo jeho jméno obecně známé, vyrovnal se s problémem se ctí, kolem roku 2005 odešel z politiky, protože nechtěl mít nic společného s politikou kmotrů ODS. A teď se vrací. Proto budou volby v Ústí nad Labem z politologického hlediska velmi zajímavé.

 (rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:arch.)