Svátek má: Jáchym

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Možná jednání vůdců mocností zabrání válce

Zbořil: Možná jednání vůdců mocností zabrání válce

<< VIDEO >> Svět je protkán konflikty a jde jen o to, kdo škrtne tou pomyslnou zápalkou a zda svět nevyletí do povětří, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
20. listopadu 2021 - 03:20

Tento týden bylo jednání mezi americkým a čínským prezidentem a připravuje se jednání mezi ruskými a americkými partnery. Znamená to, že tyto sice mocnosti nechtějí válku mezi sebou, ale přitom se vedou malé války po celé zeměkouli.

Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Já si myslím, že jsme trošku zmatení tím rychlým zpravodajstvím šířeným po celém světě všemi možnými prostředky a zdá se mi, že toto zpravodajství už dávno není zpravodajstvím, ale má  povahu nikoliv  jen nějakých dezinformací, ale šíření doslova poplašných zpráv. Ve světě se něco dějě a my se všichni máme bát. Je úplně jedno jestli existuje nějaké napětí mezi Čínskou lidovou republikou a Spojenými státy,  nebo zda jsou jejich prezidenti ochotni se navzájem častovat „díky“ a přesvědčovat se o tom jak jim jde o světový mír. Ale stejně tak jsme zmatení z toho, když si někdo myslí, že se sejde prezident Ruské federace a americký prezident a předpokládá, že se stane něco velkého. Asi se něco děje a asi se o něčem skutečně budou bavit, ale o čem, to se hned tak nedovíme,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Ve světě nejsou jenom mírové holubice, ale také jestřábi…

„Víme, že ve světě existuje několik významných skupin, které nemají zájem na tom, aby se lidé kteří vládnou největším ekonomikám a největším materiálním a lidským zdrojům ve světě aby se  různé velmoci dohodli a  tak se hromadí na hranicích těchto zemích nebo  ve vesmíru množství jednak zbraní, které mohou být třeba i omylem uvedeny v činnost, ale také pozorujeme, že svět se na jakousi formu konfliktu stále připravuje. Ono je třeba také zaplnit sklady, získat zásoby pro vedení válek,  ať už je ta válka velká nebo malá, lokální nebo celosvětová. Musí být k dispozici nějaké zásoby lidského materiálu a samozřejmě logistika, která zabezpečí to, že  letadla nebo letadlové lodě, tanky nebo jenom nákladní automobily se budou někde pohybovat. Zatím mluvíme o tom, že dáme přednost elektromobilitě, ale jak to chceme provést, když budeme potřebovat něco pronásledovat a snažit se to zničit. Prostě tank není elektromobil a pokud to někdo říká, že by i toto  posloužilo dobré věci, tak já si myslím, že je buď naivní nebo si lže. A proto jsem velmi skeptický k celosvětově vyhlašovaným „zeleným údělům“, protože v úvahách zelených mozků je ekologický vztah k válkám na posledním místě.

Druhou věcí je, že také když  mluvíme o logistice, musí se také vytvořit  zásoby energií, které, ať už to budou fosilní paliva nebo nukleární zdroje energie, tak se musí vytvořit servisní zázemí bojových operací, ze kterého budou vzlétat letadla, rakety, vyjíždět ozbrojené jednotky a  řetěz těchto základen se vytváří a stále mohutní. Do jisté míry se dá říct, že to nějakým systematicky se přibližuje,  obkličuje nebo doslova opisuje hranice Ruské federace.

Švédští vojáci, z tradičně neutrální země, se chtějí  ozbrojovat, nebezpečí nám hrozí v okolí Kaliningradu. Okolí koridoru do Ruské federace je téměř obleženo armádami a už ani nevíme kterými. Polsko na běloruské hranici už pomalu střílí,  Ukrajina je jako kotel připravený k výbuchu… A tak můžeme jít dál a dál až dorazíme do toho nyní v Americe velice oblíbeného Indického Pacifiku. Nebo tam někam do vzdálených oblastí Číny, kde nevíme,  kdo se chystá vpadnout do Mandžuska nebo nějakým způsobem diktovat plány soustředěným silám připravenými  uvést se třeba v Sin ťiangu  do pohybu.

Třeba proto jsme založili u nás Světový kongres Ujgurů a nezapomeňme, že žijí na místech, kde jsou shromážděni muslimové, kteří přežili pád Islámského státu. Že je v oblasti nebo  konci Velké čínské zdi a na začátku Velké hedvábné cesty. Záleží jen na úhlu pohledu.

Takže svět je doslova „prošpikován“  konflikty a jde jen o to, kdo škrtne tou pomyslnou zápalkou a zda !náš“ svět nevyletí do povětří. Možná, že schůzky čínsko-americké nebo americko-ruské tomu budou moci zabránit, ale co my víme!   Málokdo o tom dnes moc  optimisticky nepřemýšlí,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)