Svátek má: Vavřinec

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Zrušit matematiku to není nic, ale pirátský nápad zrušit maturitu….

Zbořil: Zrušit matematiku to není nic, ale pirátský nápad zrušit maturitu….

<< NĚCO Z HISTORIE >>  V našem „historickém okénku“ si můžeme připomenout záslužný čin císařovny Marie Terezie, která zavedla 6.prosince 1774 povinnou školní docházku…

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
11. prosince 2019 - 03:20

A jak je to dnes se školstvím pane Zbořile?

„Základní školství má dlouhou tradici, podléhalo církvi, v Týnské škole na rozdíl od jiných evropských zemí už před staletími. Pravda je, že za Marie Terezie dostalo české školství řád, učilo se čtení, počítání, dnes bychom řekli matematika a to jsou dva obory, kterým dnešní doba nepřeje. O matematice se zcela vážně uvažuje, že by měla být vypuštěna z maturity, ačkoliv je to absurdní, výmluva na to, že učitelé matematiku neumí učit je úplný nesmysl, ale ještě horší je,  že nyní  existuje neúcta k českému jazyku. Děti na školách už koncem 18.století se učili českému jazyku, na vyšších školách němčině, latině, řečtině. Všimněme si  jak dnes český jazyk hyne díky médiím, které jej pomáhají kodifikovat, nejen Česká televize, ale i další televize, zacházejí s češtinou tak, že rodiče budou za chvíli usilovat o to, aby i zkouška z češtiny vypadla od maturity,“ upozorňuje v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

„Takže matematikou to začíná a přes češtinu to bude pokračovat a možná, že vše skončí u nápadu, že se nemusí dělat maturita vůbec, jak doporučoval jeden z Pirátů a že stačí  dávat jenom osvědčení , že lidé chodili do 17  nebo 18 let do školy,“  dodává Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)