Svátek má: Igor

Regiony

Velikost textu:

250 tisíc korun vyčlenil Nymburk na účet participativního rozpočtu

250 tisíc korun vyčlenil Nymburk na účet participativního rozpočtu

První ročník participativního rozpočtu města Nymburk v režii občanů – vymyslete název a navrhujte projekty.

Nymburk
7. srpna 2020 - 12:30

Celkem 250 tisíc korun vyčlenilo město na účet participativního rozpočtu. Ačkoli název je složitý, princip je prostý. Jde o finance města, o jejichž využití rozhodují občané. Ti v samotném úvodu vymyslí název participativního rozpočtu města Nymburka a poté navrhnou projekty, které mohou být z tohoto rozpočtu realizovány. Město pak uskuteční z peněz participativního rozpočtu ty projekty, jež sami občané hlasováním vyberou.

Na samém začátku otevíráme anketu, do níž mohou občané přispět návrhem názvu participativního rozpočtu města (vzor: „Náš Nymburk“, „Hezčí Nymburk“, „Nymburáci sami sobě“ apod.). Společně pak vybereme ten nejtrefnější, který může být i vtipný a nesmí být delší tří slov. Toto pojmenování poslouží nejen prvnímu ročníku, ale i všem následujícím ročníkům participativního rozpočtu.


Město poté vyhlásí, jakým způsobem a v jakém termínu může každý občan města Nymburka starší patnácti let podat svůj vlastní projekt, který zlepší veřejný prostor v našem městě. Tento projekt musí splňovat některé podmínky – registraci podavatele (fyzické osoby) v systému města, hmotný charakter projektu (místo pro piknik, hrací prvek, pítko, veřejné ohniště, výtvarné dílo, doplnění laviček atd.), projekt musí být umístěn na veřejném prostranství či uvnitř veřejně přístupné budovy, musí být proveditelný v rámci daných finančních prostředků. Všechny podmínky město včas zveřejní.

Jde o věc společného rozhodování, zájem o život v našem městě a také o vaše nápady, které můžeme společně uskutečnit. Na úspěchu prvního ročníku závisí částka, kterou město připraví pro následující ročník participativního rozpočtu.


“Letos jde o částku víceméně symbolickou,” uvádí místostarostka Stanislava Tichá. “Poslouží rozjezdu projektu rozpočtu a ukáže zájem občanů o společnou věc. V příštím roce pak může být částka participativního rozpočtu navýšena. Navíc si myslím, že tímto způsobem mohou být naplněny prima nápady, které by jinak zůstaly jen nevysloveným přáním.”

Žádná věc není malá, pokud přinese radost a užitek lidem v okolí!

Středočeskénovinky.cz informoval Mgr. Petr Černohous, DiS., tiskový mluvčí, Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:meunymburk)