Svátek má: Mikuláš

Regiony

Velikost textu:

Advent v proměnách času v Regionálním muzeum Mělník

Advent v proměnách času v Regionálním muzeum Mělník

Ve velkém sále Regionálního muzea Mělník byla komorní vernisáží zahájena výstava Advent v proměnách času.

Advent v proměnách času
22. listopadu 2021 - 12:30

Ve velkém sále Regionálního muzea Mělník byla komorní vernisáží zahájena výstava Advent v proměnách času. Výstava bude k vidění do 2. 1. 2022.

Advent v proměnách času. Jedná se o závěrečné shrnutí několika předchozích vánočních výstav mělnického muzea, věnovaných adventním zvykům, tradicím i typickým vánočním dárkům z různých období. Výstava Advent v proměnách času nabízí nahlédnutí do předvánoční atmosféry z období od 2. pol. 19. století až do 80 let 20. století. Přibližuje adventní týdny z pohledu tradičních obchůzek, známých i méně známých adventních postav, z nichž některé jsou neodmyslitelně spojeny právě s mělnickým regionem.

V imaginárních výkladních skříních a na plakátovacích plochách představí historii vánočního stromu republiky, nabídku dárků reflektujících svou dobu i různé plakáty, reklamy či pozvánky na akce. Projdeme-li se po pomyslné časové ose výstavy, zjistíme, že mezi jednotlivými obdobími najdeme mnoho společného, zejména nářky na přerod Vánoc z duchovní sféry do svátků konzumu.

Při pohledu na dárkové exponáty, které tehdy každý musel mít, si zaručeně zavzpomínáte. Najdete zde hračky, oblečení, kosmetiku, ale i nejrůznější věci denní potřeby, nechybí společenské hry či vánoční ozdoby i formičky.Pro děti i dospělé jsou připraveny retrohrátkové bedýnky, které nabízí některé hračky, oblečení i dobové předměty k vyzkoušení.

Stredoceskenovinky.cz informovala Kristýna Frelichová za Regionální muzeum Mělník.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:muz)