Svátek má: Nina

Regiony

Velikost textu:

Babybox v Nymburce zachránil byl vyměněn za nový

Babybox v Nymburce zachránil byl vyměněn za nový

Ve čtvrtek 27.srpna instaloval Zdeněk Juřica z Náměšti nad Oslavou v Nemocnici Nymburk nový babybox. Tentýž den byl uveden do zkušebního provozu. Slavnostní otevření se uskutečnilo v sobotu 19.září.

Nový Babybox
23. září 2020 - 12:30

Babybox, který v Nymburce zachránil dvě miminka, byl vyměněn za nový. Jedná se o schránku, do které mohou matky anonymně odložit dítě. Odložené dítě vzápětí dostane veškerou zdravotní péči a sociální pomoc. Projekt Babybox zaštiťuje občanské sdružení Statim a od počátku projektu se podařilo zachránit život desítkám dětí v celé republice.

Babybox máme ve městě jedenáct let. Bylo třeba instalovat zařízení nové. Podařilo se. Slavnostní otevření za účasti generálního ředitele Komerční banky Jana Juchelky se uskutečnilo v sobotu 19. září ve 12 hodin. Nadace Komerční banky, a. s. „Jistota“ je stejně jako v případě původní verze babyboxu hlavním dárcem.

„Děkuji nadaci Komerční banky, která podporuje projekt babyboxů od roku 2007 a výše její podpory za tu dobu dosáhla částky deseti milionů, její babyboxy pomohly zachránit 67 nechtěných lidských mláďat,“ uvádí otec babyboxů Ludvík Hess, přezdívaný babydědek. „Děkuju stejně tak regionálním dárcům, městu a vůbec všem mecenášům, bez nichž by babybox nebyl ani jeden. Původní nymburská bedýnka pomohla vstoupit do nového a snad lepšího života dvěma děťátkům, všechny babyboxy k dnešnímu dni zachránily 210 dětí. Letos už jedenácti,“ dodává Ludvík Hess.

Od počátku letošního roku podporuje babyboxy také Česká mincovna, a. s., jež každé odložené děťátko obdaruje zlatým dukátem. Aktuálně máme v zemi 76 babyboxů. Ludvík Hess je otcem této myšlenky a předsedou správní rady Nadačního fondu pro odložené děti. Na oficiálním odzkoušení nového babyboxu v Nymburce nechyběli starosta města Tomáš Mach, místostarostka Stanislava Tichá, zástupci nemocnice v čele s jednatelkou Nelou Gvoždiakovou, zástupci Komerční banky, výrobce zařízení či senátor Tomáš Czernin. Událost se odehrála v příjemné neformální atmosféře odrážející osobnost pana Ludvíka Hesse.

„Je to zvláštní svět,“ vyjádřil se Hess. „Jedni miminko chtějí a nemůžou ho mít. Druzí ho nechtějí, anebo to nezvládnou. Babybox dává šanci oběma stranám, ale hlavně a především tomu děťátku.“


Babybox číslo 25 patřící k nymburské nemocnici se nachází v Tylově ulici, byl otevřený v roce 2009 a celých deset let jej nikdo nevyužil. Až loňského roku zachránil rovnou dvě miminka, kluka a holčičku. Dne 11. března 2019 bylo ve 13.10 hodin odloženo do babyboxu týdenní miminko. Šlo o chlapečka s váhou 3 kg a mírou 48 cm, v dobrém zdravotním stavu. Klučík dostal jméno David. Miminko bylo převezeno k zajištění další péče na dětské oddělení Oblastní nemocnice Kolín. Jen o pár měsíců později, dne 6. července, zazněla kontrolka nymburského babyboxu znovu. Tentokrát v něm čekala na lepší život holčička. Miminko bylo do schránky uloženo v sobotu ve 12.15. Podle přiloženého lístku se děvčátko narodilo ve 21.50 předchozího dne. Dostalo jméno Kateřina.

Středočeskénovinky.cz informoval Mgr. Petr Černohous, DiS., tiskový mluvčí, Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:meunymburk)