Svátek má: Pavla

Regiony

Velikost textu:

Barevný svět street artu v Nymburce

Barevný svět street artu v Nymburce

Street art již v mnoha městech zdomácněl a stal se nedílnou součástí veřejného prostoru.

Street art v Nymburce
16. září 2020 - 12:30

I v Nymburce je řada míst, která přímo volají po ozdobení, jedním z nich je zeď u Mateřské školy Sluníčko v Parku Hrdinů – od pondělního dopoledne zde proto můžete potkat výtvarníka Lukáše Kladívka a podívat se, jak se obyčejný plot mění v umělecké dílo.

Poměrně dlouho jsme ve veřejném prostoru hledali vhodný objekt. Volba nakonec padla na zeď v Parku Hrdinů. Je zde ideální prostor pro mural a street art. V rámci celé akce, která bude probíhat od pondělí 14. září do čtvrtka 17. září, vznikne streetartová malba na zdi. Jako bonus pan Lukáš Kladívko ozdobí zeď domu čp.  10 motivem k letošnímu 150. výročí železnice. Ve středu odpoledne je pak přichystán speciální workshop pro děti z nízkoprahového centra. Nicméně předpokládáme, že samotný vznik malby bude zajímavý pro nejširší veřejnost.

„Cílem tohoto stylu je vzbuzovat emoce, překvapit, nenechat vás kolem projít bez povšimnutí. A nejinak tomu bude jistě i v Nymburce,“ uvádí místostarostka Stanislava Tichá a dodává: „Věříme, že do dnešního města umění street artu patří, rádi bychom v podobných projektech pokračovali i v budoucnu. Ve spolupráci s Lukášem Kladívkem a Nymburským kulturním centrem ladíme koncept streetartového festivalu tří měst (Nymburk, Poděbrady, Kutná Hora). Chceme do Nymburka přilákat zajímavá jména a poskytnout pro moderní umění další plochy. Nymburk se tak zařadí konečně k městům, kde je street art běžnou součástí veřejného prostoru.“


Lukáš Kladívko je autorem mnoha projektů na podporu umění ve veřejném prostoru. Od roku 2006 pořádá v Poděbradech mezinárodní výtvarná sympozia Woodoo Session, zabývající se veřejným prostorem, velkoplošnými malbami a pouličními instalacemi. Je ředitelem a uměleckým kurátorem street art festivalu Město = Galerie v Kutné Hoře. Stojí za vznikem Pop-Up Galerie G18 v Poděbradech. Jeho práce najdeme v řadě českých měst i v zahraničí, například v Berlíně, Izraeli či New Yorku. Žije v Poděbradech, kde má svůj ateliér.

Středočeskénovinky.cz informoval Mgr. Petr Černohous, DiS., tiskový mluvčí, Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:meunymburk)