Svátek má: Liliana

Regiony

Velikost textu:

Cestou přes nacistický vojenský prostor k pomníku zbloudilého cyklisty

Cestou přes nacistický vojenský prostor k pomníku zbloudilého cyklisty

<< Český poutník >> Dnes se společně projdeme nad částí Slapské přehrady, projdeme místy, kde za II.světové války vznikl německý výcvikový prostor, navštívíme pomník zbloudilého cyklisty a dojdeme do rekreačního areálu, kde výlet ukončíme návštěvou aquacentra.

Pomník zbloudilého cyklisty
9. září 2019 - 08:53

Naše kroky povedou vesnicí Měřín a jejím okolí. Podle statistických údajů je Měřín (německy Mierschin) součástí obce Rabyně v okrese Benešov. Nachází se asi 3 kilometry na jih od Rabyně. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1310.

Nacistický vojenský prostor

Cestu začínáme u autobusové zastávky v centru vesnice. Zde se napojíme na zelenou turistickou značku, která nás provede částí vesnice a pak zamíří do okolních lesů. Měřín je dnes především rekreační oblastí pro obyvatele Prahy a středních Čech. Chaty a chatičky proto převládají nad klasickými stavbami rodinných domů.

Z velké části za to může i skutečnost, že za II. světové války připadl Měřín a celé jeho okolí do Výcvikového prostoru Waffen-SS Čechy („SS-Truppenübungsplatz Beneschau“, od 1. září 1943 „SS-Truppenübungsplatz Böhmen“), který byl zřízen v březnu 1942 v prostoru zhruba vymezeném Vltavou, Sázavou, Konopišťským potokem a dnešní silnicí I/18 Vrchotovy Janovice – Sedlčany. Velitelství sídlilo v Benešově. Funkce velitele připravovaného výcvikového prostoru byla zřízena 1. listopadu 1941.

V pěti fázích došlo k vystěhování většiny původních obyvatel, celkem se odsun týkal zhruba 30 000 osob z asi 65 obcí. Menší část obyvatelstva byla donucena cvičiště zemědělsky zásobovat. V prostoru platily německé říšské zákony. Postupně zde byly zřízeny dělostřelecká škola, škola tankových granátníků, ženijní škola, škola stíhačů tanků a škola útočných děl. V Hradištku byla v roce 1943 zřízena pobočka koncentračního tábora ve Flossenbürgu. Většina nemovitostí byla v té době zbořena, zachovalo se jen pár usedlostí.

Ráj houbařů

Pokračujeme lesní cestou nad Slapskou přehradou. Většina vyhlídkových míst je dnes zarostlá, přesto se nám na několika úsecích naskytne výhled do zatopeného údolí. V lese jsou charakteristické skalní stepi, místy suchá otevřená travnatá místa. Zdejší lesy jsou tak rájem houbařů, kterých zde v tomto období potkáte opravdu velké množství. Nejrozšířenější houbou je zde údajně plešivka, kterou labužníci využívají k dochucování jídel, zejména pak omáček.

Zbloudilý cyklista

Lesní porosty kolem Měřína patří do přírodního parku Střed Čech, který má značný přírodovědný význam. Zahrnuje lesy a enklávy relativně nenarušené přírody. Zelená značka nás po chvíli přivádí k nezvyklému pomníku Zbloudilého cyklisty. Podle legendy ve zdejších lesích v dávné době, kdy ještě nestála Slapská přehrada, zabloudil nejmenovaný cyklista, který se vracel domů do vedlejší vesnice z návštěvy hostince. Protože byl ale značně posilněn alkoholem, zabloudil a dlouhé hodiny se toulal lesy. Své kolo zanechal napospas osudu, ale sám se údajně nakonec zachránil a po strastiplné cestě se dostal až domů. Jeho kolo ale už navždy zůstalo na místě, kde jej odložil.

Relaxace v bazénu

U pomníku opouštíme zelenou značku a po lesní cestě se vracíme zpět do Měřína. Ve zdejším rekreačním areálu patřícím Vojenským léčebným a rekreačním zařízením nás čeká návštěva aquacentra s bazénem, protiproudem, tobogánem a vířivkou. V areálu je také pláž na břehu přehrady a přístaviště, kde se v letní sezoně můžete svézt lodí k živohošťskému mostu nebo k hrázi Slapské přehrady.

 Reportáž vznikla ve spolupráci s webem Krajskelisty.cz.

(red,stredoceskenovinky.cz,foto:kl)