Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Den linky 155 bude 15.května

Den linky 155 bude 15.května

Pracovníci české zdravotnické záchranné služby fungují 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně.

Záchranka také připravuje edukační akce pro děti
11. května 2018 - 12:30

Není to samozřejmost, na naší planetě patříme k těm šťastnějším, kteří se na odbornou a rychlou pomoc lékařů a záchranářů mohou spolehnout více než jinde. Proto si jistě zaslouží mít i svůj den. Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

Číslo 1 094 808 odpovídá počtu všech našich loňských výjezdů v celé republice. Pokud bychom si dali tu práci a začali počítat, zjistíme, že v průměru přibližně každých 15 sekund zazvoní na některém z našich operačních středisek telefon a operátorka přibližně každých 30 sekund vyšle ze základny vozidlo záchranné služby. A aby byl výčet čísel úplný, dodejme, že výjezdových základen je v současnosti v České republice 307.

Operátoři na středisku i záchranáři v terénu pracují pod neustálým stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat chybu. Proto si jistě zaslouží, abychom si jejich každodenní nasazení připomněli celostátní společnou akcí: Dnem linky 155.

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc. Operátoři, kteří obsluhují tísňovou linku, jsou zdravotníci, tedy specialisté. Připomeňme si, že v celé řadě jiných vyspělých zemí to není pravidlem. Právě proto jsou výsledky našich záchranných služeb jedny z nejlepších na světě a jsme na to právem hrdi. Díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace lidem postiženým náhlou zástavou oběhu. Tato skutečnost zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení pacienta.

To asi řidička nechtěla. Na dálnici D4 u Mníšku pod Brdy převrátila auto na střechu

Střediska záchranné služby v České republice jsou zřizována v rámci jednotlivých krajů, aby jejich organizace mohla co nejlépe reagovat na regionální specifika. Po funkční stránce však v rámci IZS tvoří záchranné služby celek, který nerozlišuje hranice krajů. Hmatatelným důkazem je nejen každodenní mezikrajská spolupráce či společná cvičení, ale například i shodná podpora používání aplikace Záchranka. Česká republika je tak jedním z mála států na světě, který tento jednotný systém pro přesné přivolání pomoci provozuje.

„Den linky 155 je jakousi malou poctou všem záchranářům a zúčastnit se ho můžete i vy. Dopolední divadelní program je sice určen pro menší děti, ale přistavená sanitka a její posádka bude před benešovským divadlem informací chtivým zájemcům k dispozici,“ zve všechny ředitel středočeské záchranky Martin Houdek s tím, že nikdo neví, kdy se mu získané nebo jen oživené znalosti první pomoci budou hodit.


Rozsáhlou edukační činnost středočeské záchranky podporuje i vedení Středočeského kraje.  Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011) převzala záštitu nad několika dlouhodobými projekty.

„Cílem těchto edukačních projektů je naučit zachraňovat lidské životy. Spolu se záchranáři chceme touto formou připomenout Středočechům hlavní zásady první pomoci a posílit jejich znalosti v poskytování laické resuscitace lidem postiženým náhlou zástavou oběhu. Děti předškolního věku a žáky základních škol pak chceme zábavnou formou naučit, jak správně telefonovat na tísňovou linku 155, aby přivolaná sanitka dorazila co nejdříve a na správné místo. V praxi se už mnohokrát stalo, že se o prvotní ošetření zraněné nebo jinak postižené osoby dokázalo postarat, ještě před příjezdem záchranné služby, poměrně malé dítě, a to právě díky telefonické asistenci,“ zdůraznila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.


(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)