Svátek má: Luboš

Regiony

Velikost textu:

Dialyzační středisko v Mělníce získalo novou budovu

Dialyzační středisko v Mělníce získalo novou budovu

Pacienti s chronickým selháním ledvin z mělnického regionu se od března léčí v nových moderních prostorách, které pacientům i personálu poskytují maximální komfort a pohodlí.

MUDr. Katarína Nehézová, primářka dialyzačního střediska
17. března 2019 - 12:30

Zároveň významně navyšují kapacitu střediska pro léčbu. Nové dialyzační středisko Fresenius NephroCare vzniklo v prostorách Nemocnice Mělník a jeho součástí je i nefrologická ambulance.

Nová dialýza nabízí celkovou kapacitu 15 lůžek plus jedno pro akutní pacienty. „Nově vybudované středisko nám umožňuje v rámci jedné směny oddialyzovat o šest pacientů více, než tomu bylo doposud. Při třísměnném provozu je tak nyní kapacita střediska až 48 pacientů a měsíčně to představuje až 1440 dialyzačních výkonů. Jeho nové moderní prostředí navíc zpříjemní pacientům čas, který zde musí třikrát týdně strávit,“ říká MUDr. Katarína Nehézová, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Mělníce.

Pacienti mělnické dialýzy mají k dispozici rovněž lůžka s integrovanou váhou, bezdrátová sluchátka pro nerušený poslech televizního vysílání, komfortní šatnu s velkou čekárnou či nové parkoviště s navýšenou kapacitou parkovacích míst. Personál dialyzačního střediska pak získal rozšířené zázemí a práci mu usnadňuje centrální rozvod dialyzačního koncentrátu.Původní nemocniční budova, kde mělnické dialyzační středisko od dubna 1995 sídlilo, byla kdysi zamýšlena jako dočasné poválečné řešení umístění ženské interny. Středisko bylo vybaveno pěti lůžky pro chronické pacienty a jedním lůžkem pro akutní dialýzu. V lednu 2014 převzala středisko pod svá křídla společnost Fresenius Medical Care, která jej zařadila do mezinárodní sítě dialyzačních středisek NephroCare. Za uběhlých 24 let prošlo středisko v podstatě jen jednou větší rekonstrukcí z kapacitních důvodů, kdy došlo k rozšíření oddělení o tři dialyzační lůžka a zvětšení ambulantní části.

„Naše středisko zajištuje pro celý mělnický okres dialyzační služby, nefrologickou poradnu a konsiliární činnost včetně akutních dialýz,“ uvádí MUDr. Katarína Nehézová, a dodává: „Nefrologická ambulance má v péči přes tisícovku pacientů a dialyzační středisko v loňském roce provedlo v průmětu 730 dialyzačních výkonů měsíčně.“

Středočeskénovinky.cz informoval David Vondruška, FlashHealth s.r.o.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:FlashHealth)