Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Do Nymburka míří světově proslulí streetartoví umělci

Do Nymburka míří světově proslulí streetartoví umělci

Počátkem června se již počtvrté Nymburk změní v galerii. Festival Město=galerie startuje ve středu 7. června.

Nymburská radnice
4. června 2023 - 12:30

Umělecký ředitel festivalu Lukáš Kladívko přichystal ve spolupráci s městem a partnery i letos bohatý program. Vše odstartuje ve středu 7. června v 18 hodin v městském kině Sokol. Ve čtvrtek bude program pokračovat na skautském hřišti u Vesláku, kde se pod rukama a spreji vybraných streetartistů promění vzhled vagonů v rámci graffiti jamu. Vrchol programu se odehraje v drahelických docích – tady se v sobotu 10. června můžete těšit na koncerty, občerstvení a kreativní workshopy.

„Program bude letos rozdělen do dvou bloků, první z nich zahrnující tvorbu muralů a doprovodné akce pro veřejnost proběhne v červnu. Na září pak připravujeme přednášku o graffiti a street artu. Té se ujme sám umělecký ředitel festivalu Lukáš Kladívko a přiblíží zájemcům street art z jiné perspektivy. Současně proběhne tematická procházka ulicemi s Pavlem Karousem, autorem knihy Vetřelci a volavky, která se zabývá právě uměním ve veřejném prostoru,” přiblížila program festivalu Město=galerie místostarostka Stanislava Tichá.

„Brány našeho města jsme otevřeli umění ulice před čtyřmi lety. Šli jsme cestou zapojení se do již ověřeného konceptu graffiti a street art festivalů, které probíhají pod odborným kurátorským dohledem. To, že se Nymburk pomalu ale jistě mění v galerii, která se může pochlubit kvalitními díly, mi dělá velkou radost. Letos se podařilo přilákat opravdu zajímavá jména. Michal Škapa, David Strauzz a Fatheat patří mezi špičky ve svém oboru. Na nové místo, a to do lokality bývalé kolonie se navíc znovu vrátí motiv Lukáše Kladívka, který je věnovaný 150. výročí příchodu železnice do města,“ láká místostarostka Tichá nejen příznivce pouličního umění. Ani letošní ročník by se nemohl uskutečnit bez podpory místních partnerů. Největší poděkování patří společnosti Nymwag, která umělecké aktivity a kulturní projekty ve městě podporuje pravidelně. Řada maleb by nevznikla ani bez montážních plošin Jiřího Dittricha a svou přispěli i Stavebniny Peťura a Pivovar Nymburk. Plochy umělcům poskytli společnost Vodovody a kanalizace Nymburk, Jednota, spotřební družstvo v Nymburce a Úřad práce.

Středočeskénovinky.cz informoval Mgr. Petr Černohous, DiS., šéfredaktor Nymburského zpravodaje, Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%