Svátek má: Nikola

Regiony

Velikost textu:

Hejtmanka chce rozvíjet partnerské vztahy s Ukrajinou

Hejtmanka chce rozvíjet partnerské vztahy s Ukrajinou

Středočeské inovační centrum bylo koordinátorem setkání delegace UkrOboronProm se zástupci firem českého obranného průmyslu.

Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje
4. února 2019 - 12:30

Na návštěvu České republiky přijeli na pozvání hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO 2011) zástupci ukrajinské státní společnosti UkrOboronProm, v čele s generálním ředitelem Pavlo Bukinem. Během setkání v sídle Krajského úřadu Středočeského kraje, kterého se zúčastnil také velvyslanec Ukrajiny J.E. Jevhen Perebyjnis, diskutovali o možnostech vzájemné spolupráce, ale také o rozšíření spolupráce mezi ukrajinskými a českými podniky ve vojenském průmyslu, v letectví, automobilovém a elektrotechnickém průmyslu. Hejtmanka seznámila delegaci s novou koncepcí Středočeského inovačního centra (SIC), které je platformou pro řízení společných inovačních projektů.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová zmínila vzájemnou historii Ukrajiny a České republiky. „Naše společná historie nás zavazuje. EU, a tedy i Česká republika, vnímá Ukrajinu jako významnou součást Evropy a Západu. K současné situaci na Ukrajině se musíme stavět čelem a Ukrajinu podporovat nejen politicky, ale i hospodářsky. Myslím, že země V4 by mohly Ukrajinu přizvat do rodiny, což by zásadně změnilo rychlost a efektivitu vzájemné spolupráce,“ řekla Jaroslava Pokorná Jermanová. Zároveň vyjádřila zájem o založení partnerských vztahů mezi Středočeským krajem a regionem na Ukrajině. Na výběru partnera bude spolupracovat s Velvyslanectvím Ukrajiny.


Středočeské inovační centrum bylo koordinátorem setkání delegace UkrOboronProm se zástupci firem českého obranného průmyslu. Jednání o spolupráci proběhla se společnostmi Tesla, VOP, Omnipol a pod záštitou Omnipolu i se společností Aero Vodochody ohledně prezentace letounu Aero L-39NG.  SIC organizuje přípravy na cestu české delegace na Ukrajinu s cílem pokračovat v započatých jednáních.
Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú.)