Svátek má: Nina

Regiony

Velikost textu:

Hejtmanka otevřela rehabilitační centrum v benešovské nemocnici

Hejtmanka otevřela rehabilitační centrum v benešovské nemocnici

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová otevřela rehabilitační centrum v benešovské nemocnici a hotovou stavbu I. etapy obchvatu Jesenice.

Poklep základního kamene
22. září 2020 - 12:30

Za účasti hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové, ministryně financí Aleny Schillerové, vedení Oblastní nemocnice Benešov a dalších významných osobností i zaměstnanců byl v pátek 18. září v benešovské nemocnici slavnostně otevřen zcela nový pavilon, který je zaměřen na komplexní rehabilitační péči. Středočeský kraj jako jediný akcionář nemocnice přispěl na stavbu pavilonu, která byla vyčíslena na 230 milionů korun, celkem 227 miliony.

„Jde o jednu z nejvýznamnějších investic, kterou v letošním roce v našich zdravotnických zařízeních Středočeský kraj realizuje. Díky takovým investicím může Nemocnice Rudolfa a Stefanie svým pacientům zajistit kvalitní péči v moderních prostorách s kvalitním přístrojovým vybavením, a o to nám jde,“ říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, která zároveň připomněla, že do oblastních nemocnic kraj za poslední čtyři roky investoval celkem 3 miliardy korun.

Rehabilitační oddělení se již postupně do pavilonu stěhuje a péče o pacienty v novém prostředí začne fungovat již od 1. října. Jeho kapacita je až 40 lůžek. Klienti tu budou moci využívat bazén, vířivky, saunu, parní lázně či Kneippův chodník. Velkým přínosem je i vznik kavárny v přízemí, která v areálu nemocnice léta chyběla.

Ředitel nemocnice Roman Mrva upozornil, že stavba trvala pouhých 15 měsíců. „I přes všechny nepřízně, které nyní velmi významně ovlivňují společenský život, a přímo se dotýkají každého z nás, se podařilo Komplexní rehabilitační centrum bez navýšení rozpočtované ceny v termínu dokončit a slavnostně otevřít. Chtěl bych za to všem poděkovat,“ uvedl předseda představenstva MUDr. Roman Mrva.

Po prohlídce rehabilitačního centra čekal středočeskou hejtmanku spolu s ministryní A. Schillerovou v nemocnici druhý slavnostní akt. Společně s vedením benešovské nemocnice zahájily poklepem na základní kámen stavbu centrálního příjmu, kterou kraj bude platit prostřednictvím úvěru od EIB. Stavba by měla probíhat ve dvou etapách a stát by měla celkem 587 milionů korun. V rámci první etapy (předpoklad 250 milionů korun) by měly být přeloženy přípojky, provedena přístavba chirurgického pavilonu, stavba centrálního příjmu do fáze hrubé stavby bez okenních výplní a rekonstrukce stávajících prostor chirurgického pavilonu.  

Další zastávkou byla Jesenice u Prahy. První etapa obchvatu tohoto města, vedoucí po silnici I/101, přišla včetně výkupu pozemků a DPH na bezmála 168,4 milionu korun. Za přítomnosti hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové byla nyní slavnostně otevřena pro řidiče.

„Stavba obchvatu úzce souvisí s přípravou výstavby středočeské části dálnice D3. Společně s druhou etapou však přispěje tato stavba také významným způsobem ke zklidnění dopravy i v samotné Jesenici u Prahy,“ uvedla hejtmanka. „Dnes jsme formálně, poklepáním základního kamene, odstartovali také druhou etapu obchvatu. Ta bude zpočátku provázána s archeologickým výzkumem,“ doplnila ještě Jaroslava Pokorná Jermanová.

Stavba „II/101- obchvat Jesenice – I. etapa“ byla zahájena 25. dubna 2019. Samotná cena díla přesahuje 100 milionů korun včetně DPH. Druhá etapa bude novostavbou a bude začínat na stávající okružní křižovatce na silnici II/603, přičemž bude navazovat na I. etapu obchvatu. Trasa směřuje východním směrem jižně od zástavby Jesenice u Prahy a na konci se napojuje na stávající silnici II/101. Celková cena díla v případě druhé etapy bude 127,8 milionu korun a tato stavba by měla být dokončena do 15 měsíců. Následovat bude ještě třetí etapa, která završí dokončení obchvatu Jesenice. Hotova by měla být do čtyř let.V rámci svého odpoledního programu hejtmanka navštívila areál Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích na Kladensku. Jeho součástí brzy budou speciální stezky pro horská kola, takzvané Bike Traily. Projekt na jejich vybudování podpořili lidé v hlasování o krajském participativním rozpočtu, kde skončil na druhém místě. Předkladatel projektu Martin Raufer hejtmance záměr přímo na místě představil. Terénní a přírodní podmínky v areálu Mayrau jsou podle jeho slov na vybudování stezek pro horská kola ideální. Areál Hornického muzea se navíc záměrem oživí a přivede na místo nové návštěvníky.

„Jsem moc ráda, že jsem se přímo na místě přesvědčila o tom, že spuštění krajského participativního rozpočtu mělo smysl. Nápad vybudovat tady v rozlehlém areálu Hornického muzea Bike Traily přišel opravdu zdola, stojí za ním spousta nadšenců, kteří mají rádi sport a už se těší, až bude všechno dokončené. Podle předpokladů by se mělo ulevit i okolním lesům, kde vznikají nelegální stezky,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Středočeský kraj na vybudování stezek v areálu Hornického muzea Mayrau Vinařice poskytne 399 000 Kč v rámci participativního rozpočtu. Základní část stezek bude vhodná i pro děti a všechny traily budou volně přístupné.

Závěrečnou zastávkou cesty byl Kladenský stadion. "Všichni jsme viděli, v jakém je stavu. Kladno je největším městem Středočeského kraje a důstojný stadion si se svou úspěšnou hokejovou historií zaslouží. Dohodli jsme se na tom, že se na rekonstrukci haly bude podílet stát, kraj i město," uvedla hejtmanka po jednání, kterého se zúčastnila kromě hejtmanky ještě ministryně financí Alena Schillerová, předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, zástupci města Kladno - primátor Milan Volf a jeho náměstek Jiří Chvojka a majitel Rytířů Kladno Jaromír Jágr.

Informoval Středočeský kraj.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch)